Evcil Hayvan Temizliği Hakkında Uzmanından Tüyolar!

You are currently viewing Evcil Hayvan Temizliği Hakkında Uzmanından Tüyolar!

Evcil hayvanlar, evcil hayvan sahipleri için oldukça önemli bir konuma ve ayrı bir yere sahiptir. Onlarla sadece bir evi değil, koca bir hayatı paylaşırlar. Bu da onlarla derin bir sevgi bağı oluşmasına sebep olur.

Evcil hayvanlar her ne kadar sevimli ve neşe kaynağı olsalar da zaman zaman bazı problemlere sebep olabilirler. Bu problemlerden kasıt, onların elinde olmayan ve eğitimle dahi düzelemeyecek durumlardır.

Evcil hayvan bakımı son derece detay gerektiren bir iştir. Bunun sebebi evcil hayvan dostumuzun sağlığına doğrudan etki etmesidir. Bundan dolayı, onların temizliğiyle daha detaylı olarak ilgilenmek onların sağlığı açısından çok daha yararlı olacaktır.

Evcil hayvan bakımı konusunda, akla gelen ilk konu elbette ki temizlik konusudur. Temizlik konusunda bilinmesi gereken, hayatınızı kolaylaştırıp, evcil hayvan dostunuzun sağlığına yarar sağlayacak bazı tüyoları sizler için derledik. Gelin, birlikte bir göz atalım!


Beslenme temizliği

Özellikle kedi ve köpek gibi evcil hayvan dostlarımızın ev ortamındaki yemek ve su kapları, düzenli olarak temizlenmelidir. Beslenme gibi önemli bir konu asla ihmale gelmemelidir çünkü beslenme sağlığa doğrudan etki eden faktörlerin başını çekmektedir.

Beslenme temizliği için bir rutin oluşturmak, en az bir beslenme düzeni oluşturmak kadar önemlidir. Bunun sebebi, tüm yemeklerden kalan artıkların ve kullanım süresi çoktan geçmiş olan suların evcil hayvan dostumuzda hayati risklere sebep olmasıdır. Mama ve su kapları düzenli olarak sıcak su ve sabun kullanılarak temizlenmelidir.

İlginizi çekebilir: Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler Nelerdir?


Evcil hayvan yatağını temizleme rutini oluşturmak

Evcil hayvan dostlarımızın kendilerini rahat hissedecekleri ve sağlıklı bir uykuyu en iyi yer olan evcil hayvan yatakları, bir temizleme rutini oluşturulup sıklıkla yıkanmalıdır.

Evcil hayvan yatakları, hayvan dostlarımızın kokusunun sinmesinden dolayı, kısa süre içerisinde ağır bir şekilde kokabilir. Bundan dolayı belirli aralıklarla, düzenli bir şekilde temizlenmesi daha temiz ve daha sağlıklı olacaktır. Temiz bir yatak, sadece insanlara değil evcil hayvan dostlarımıza da gereklidir.

Temiz bir yatak sayesinde, evcil hayvanlarımız daha rahat uyuyacak, daha enerjik ve daha sağlıklı olacaktır.

İlginizi çekebilir: Köpekler Neden Sahipleriyle Uyumak İster?


Tuvalet temizliği

Tuvalet eğitimi, tüm evcil hayvanlara verilmesi gereken alışkanlıkların başında gelir. Bunun sebebi, ev arkadaşlığı yapılacak olan bir evcil hayvanın, evin kurallarına yönelik hareket etmesidir.

Evcil hayvan bakımı için olmazsa olmaz olan tuvalet alışkanlığı için;

  • İlk olarak bir tuvalet bölgesi belirlenmelidir.
  • Kedi veya köpek dostunuzun tuvalete gitme sinyallerini sezdiğinizde onları hemen belirlediğiniz tuvalet bölgesine götürmelisiniz.
  • Belirlediğiniz alanda tuvaletini yapan kedi veya köpek dostunuza ödül verin.
  • Bu adımları, evcil hayvan dostunuz tuvalet alışkanlığı kazanana kadar tekrarlayın, başaracaksınız.

Evcil hayvan dostlara tuvalet alışkanlığı kazandırmak kadar, tuvalet bölgelerini temiz tutmak da son derece önemlidir. Özellikle kedi besleyenler için en çok dikkat edilmesi gereken durumlardan birisi kedi kumu ve tuvalet pedi temizliğidir. Kedi dostunuz, kedi kumunu kullandıktan sonra mutlaka kedi kumunu değiştirmeniz gereklidir.

İlginizi çekebilir: Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

PetSurfer ekibi olarak bu yazımızda, evcil hayvan temizliği hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de evcil hayvan dostunuza bakarken ve onları temizlerken kullandığınız, işinizi kolaylaştıran yöntemleri, bizlerle, yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!


Tüy bakımı rutini oluşturmak

Tüy döküme, kedi ve köpek dostlarımızda sıklıkla yaşanılan ve evcil hayvan sahiplerinin başını çokça ağrıtan bir problemdir.

Tüy dökme, mevsim değişiklikleri, çeşitli hastalıklar ve stresten dolayı görülebilen bir sorundur. Bu sorunun kediler ve köpekler için farklı olarak çözüm yolları vardır. Kedi veya köpek dostunuzun cinsine bağlı olarak tüyleri kısaltabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu yeterli bir çözüm olmamaktadır.

Tüy dökümünü engellemek ve evinizi tüy hegemonyasından kurtarmak için, sıklıkla evcil hayvan dostunuzun tüylerini taramalısınız. Bu tarama işlemini, evcil hayvan dostunuzun tüy dökme problemi için özel olarak üretilen, kedi veya köpek şampuanıyla yapılmış bir banyodan sonra gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi ayda 1 kez yapabilirsiniz.

Yanlış şampuanla yıkamak da tüy dökümüne sebep olan durumlardan birisidir. İnsanlar için üretilmiş şampuanlarla evcil hayvan dostunuzu yıkadığınız takdirde tüy dökümü olasılığını arttırmış olursunuz.

Banyo sonrasında bir pamuk kullanarak, evcil hayvan dostunuzun kulaklarını temizlemelisiniz. Kedi ve köpek gibi evcil hayvan türlerinde kulak yapısı oldukça hassastır. Bunun yanı sıra kulakları ve derisi temiz olan evcil hayvan dostlarda, koku üretimi daha az bir seviyeye inecektir.

Tüy dökme problemine çözüm olarak, tüylerin kısaltılması oldukça sık olarak görülen bir durumdur. Bu durum evinizdeki tüy sorununu çözebilir fakat evcil hayvan dostunuza psikolojik olarak zarar verebilir. Bu sebeple, evcil hayvan bakımı konusunda tüyler için tüy bakım rutin oluşturup, düzenli olarak fırçalamak daha doğru bir karar olacaktır.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Tüy Dökümü Nasıl Engellenir?

Bir cevap yazın