Kedimin Beni Sevdiğini Nasıl Anlarım?

You are currently viewing Kedimin Beni Sevdiğini Nasıl Anlarım?

Kediler genellikle köpeklerle kıyaslanarak, insanlara karşı ilgisiz ve sevgilerini pek göstermeyen canlılar olarak bilinirler. Yaygın olan bu kanının aksine kediler de oldukça sevgi dolu canlılardır. Aslında sahiplerine karşı hissettikleri sevgiyi pek çok farklı biçimde ve sık sık gösterirler. Kedinizin size karşı duyduğu sevgiyi anlamanın yolu onun hareketlerini gözlemlemekten geçiyor. Bu içeriğimizde size rehber olmak adına kedinizin hangi davranışının ne anlama geldiğini inceledik.

Kediler Sevgilerini Nasıl Gösterir?

Tıpkı biz insanların birbirine sarılarak, öperek ya da gülümseyerek sevgisini gösterdiği gibi kedilerin de kendilerine özgü ifade biçimleri vardır. Bunları bilmek ve diğer davranışlarından ayırmak, kediler ile sahipleri arasındaki bağı güçlendirmek adına oldukça önemlidir. Bu aynı zamanda kedinize hangi durumda nasıl karşılık vermeniz gerektiğini de size öğreten önemli bir iletişim yöntemidir.

Kedilerin en sık gösterdiği davranışlardan yola çıkarak birçok kedi sahibinin kendisine sorduğu “Kedimin beni sevdiğini nasıl anlarım?” sorusunu cevaplamaya çalıştık. Siz de hem kedinizi daha iyi tanımanızı hem de onunla daha iyi bir iletişim kurmanızı sağlayacak ipuçlarını keşfedin, kedinizin mutluluğunu paylaşın.

Kedi Mırıldaması

Kediler birçok farklı duygu durumunda mırıldanma davranışında bulunurlar. Örneğin çevrelerinde onları huzursuz edecek bir unsur varsa tedirgin olduklarından mırıldanabilirler. Ya da herhangi bir şeyden ötürü korku ve acı duyuyorlarsa da tepki olarak mırıldanıp kendilerini rahatlatmak isteyebilirler. Öte yandan en çok rahatladıklarında ve mutlu olduklarında mırıldanırlar. İşte sevimli dostunuzun size olan sevgisini bu tatlı mırıltılar arasında keşfedebilirsiniz. Peki bu mırıldanmaları nasıl ayırt edeceksiniz?

Kediniz size sürtünerek mırıldanıyorsa bilin ki sizi sevdiğinizi söylüyordur. Bununla birlikte sevimli sevimli mırıldanırken ön patileriyle adeta hamur yoğurur gibi hareketlerde bulunuyorsa sizi “çok çok” sevdiğini anlatmaya çalışıyordur. Eğer siz de kediniz bu hareketleri yaparken ona karşılık verirseniz, onun sevgisinin farkında olduğunu gösterebilirsiniz. Böylece size sevgisini ifade etmek istediğinde bol bol mırıldanacaktır.

Kedilerde Göz Kırpma

Kedilerin size karşı gözlerini kapaması, size duyduğu sonsuz güvenin bir göstergesidir. Sonuçta doğa kanunları gereği sürekli tetikte olması genlerine işlenmiş bir canlı, size karşı gözlerini kapatarak hiçbir tehlike hissetmediğini belirtiyor. Dolayısıyla sevimli dostunuzun gözlerini size dikip yavaşça gözlerini açıp kapatması size duyduğu güveni gösteren en net davranışlardan biridir. Bu da aslında güvenin kaynağı olan sevgiye işarettir. Kediniz gözlerini kapatıp koşulsuz güvenecek kadar kendisini size teslim ediyorsa, bunun sebebi aynı zamanda size duyduğu sevgidendir.

Kedilerin Karnını Göstermesi

Kediniz sık sık dönüp size karnını gösteriyor mu? Cevabınız evet ise bu, kedinizin size karşı ne kadar güvendiğinin ve sizi ne kadar sevdiğinin en güzel göstergesidir. Kedinizin en savunmasız noktalarından biri olan yumuşak karınlarını okşamanızı istemesi. size duyduğu sevgiyi gösteren en temel davranışlardan biridir.

Bununla birlikte bazı durumlarda kediniz hem karnını okşamanızı isteyip hem de tırnaklarını gösterebilir. Böyle durumlarda uzaktan sevmek belki de en iyi seçenek olabilir. Neticede çok sevimli olmalarıyla birlikte biraz tuhaf canlılar olduklarını da kabul etmek gerek.

Kedilerin tırmalama davranışları hakkında detaylı bilgi için tıklayın: “Kedi Tırmalaması Nedir?

Kedilerin Sahiplerini Yalaması

Kedilerin sahiplerini yalaması, mutlu olduklarında yaptığı sık davranışlardan biridir. Özellikle sabah yanınıza gelip yüzünüzü yalayarak sizi uyandırmak istiyorsa, bu kedinizin size duyduğu sevginin en sevimli göstergelerinden biridir. Çünkü kediler, sahiplerini yalayarak onların kokusuyla kendi kokularını karıştırmak isterler. Bu durum kulağa biraz tuhaf gelse de kediler tarafından sahiplerine edilmiş bir iltifat gibidir.

Kedilerin Sürtünmesi

Kedilerin bir diğer sevgi gösterme biçimi de başlarını ve yanaklarını size sürtmesidir. Bu sevimli dostlarımız, aynı yalama davranışında olduğu gibi bu hareketlerle de sizinle aynı kokuyu paylaşmak isterler. Kedilerin biyolojik olarak kafalarının üstlerinde ve yanaklarında “feromon” adı verilen özel bir kokunun kesecikleri bulunur. Bu nedenle kediniz gelip size kafasını ya da yanaklarını sürtüyorsa bu kendi özel kokusundan size de aktarmaya çalıştığı anlamına gelir. Bu da yine güven ve sevginin harika birleşimini ifade eder.

Kedilerin Hediye Getirmesi

Kedinizin sık sık evin içinden bir şeyler bulup size getirdiği oluyor mu? Kedilerin en belirgin sevgi gösterme yollarından biri de budur. Doğal avcı olan kedilerin sağdan soldan buldukları şeyleri size getirmesi, bir nevi avlarını sizinle paylaşmak istemelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum kedinizin sizi önemsediğinin ve size ilgi duyduğunun; dolayısıyla sizi ne kadar sevdiğinin açık bir kanıtıdır.

Bir cevap yazın