Köpekler diğer evcil hayvan dostlara nazaran en çok iştahsızlık görülen canlılardır. Sahip oldukların naif yapı karakterleriyle sınırlı kalmayıp vücutlarına da etki etmektedir. Oldukça hassas beslenme düzenine sahip olan köpekler, gün içerisinde yeterince hareket etmeyip doğru beslenmediğinde pek çok hastalığa karşı açık hale gelebilmektedir.

 

Köpeklerde iştahsızlık probleminin temel sebebi depresyona bağlıdır. Depresyon köpeklerde en çok görülebilen hastalıkların başında gelmektedir. Uzun süre evde ve hareketsiz kalan, sahibinden yeterli ilgiyi görmeyen köpekler depresyona girebilirler.

 

Depresyona giren köpeklerde fiziksel ve ruhsal pek çok rahatsızlık görülebilmektedir. Köpeklerde iştahsızlık problemi de bu rahatsızlığın belirtilerinden birisidir. Dolayısıyla sevgi gösterilen, gün içerisinde hareket eden köpek ve sağlıklı beslenen köpekler oldukça sağlıklı olacaktır.

 

Köpeklerde iştahsızlığı önlemek adına onların hem fiziksel hem de mental ihtiyaçlarını karşılamanız gerekmektedir. Köpeklerin temel ihtiyaçlarının en başında beslenmek, hareket etmek ve sevgi görmek vardır. Bu ihtiyaçların karşılanması onları daha keyifli ve iştahlı hale getirecektir. Bu durum sayesinde köpek dostlarımızın pek çok hastalığa karşı direnç kazanması da sağlanacaktır.

 

Köpek dostlarımıza sevdiği mamalardan vermek onları yemek yemeye teşvik edebilir. Bu sayede onların iştahını geri kazanmasını sağlamak tekrardan enerji kazanıp çok sevdiği oyunları oynamasına yardımcı olabilmektedir.

 

Köpeklerin iştahsızlığını yenmek sadece beslenme düzeni ve sağlıklı besinlerle veya çeşitli ilaçlarla çözülebilecek bir durum değildir. Eğer köpeğinize gerçekten ilgi gösterir ve onunla oyun oynamaya çalışırsanız ne kadar isteksiz olursa olsun en sonunda sizin oyun oynayacaktır. Hareket eden ve enerji sarf eden köpek dostunuz yorulacak ve enerjisi tükenecektir. Bu sayede onunla iletişim kurarak oyun oynayıp eski hareketli ve iştahlı günlerinize geri dönebilirsiniz.


İlginizi çekebilir: Köpek Maması Seçerken Mama İçeriğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler