Kedi Maması Seçimi ve Kedi Beslenme Önerileri

You are currently viewing Kedi Maması Seçimi ve Kedi Beslenme Önerileri

Kedi besleyenler çok iyi bilir ki aslında biz onların değil onlar bizim sahibimiz gibidir. Çünkü kedilerin başına buyruk karakterleri, bizi onlara uyumlu hâle getirmeye zorlar. Kedi maması seçerken de son söz yine bu minik dostlarımıza ait olacak.


Kedi maması seçerken dikkat edilecek noktalar


Kilo

Kediler kısırlaştıktan sonra hareketsiz kaldıklarından kilo alma eğiliminde olurlar. Bu nedenle kısır kedi mamaları, bu hareketsizliklerinde kilosunu korumak ve sindirim/boşaltım sistemlerini dengede tutmak için tavsiye edilir. 

Kedinizi kısırlaştırdıysanız kısır kedi maması dışında mamaları araştırarak vakit kaybetmemenizi öneririz çünkü kısırlaştırılan kediler bir süre sonra eski aktifliklerine devam etmeyecekleri için bu hareketsiz durumlarına göre besin açısından oranları ve içeriği değişen mamalar tüketmesi gerekir. Özellikle erkek kedilerde kısır mama tercih etmemek bir süre sonra idrar yollarında hastalıklara yol açacaktır.

Kısır kedilerin pasifleşmesine karşın bazı kediler de özellikle gezen kedi dediğimiz sadece evde değil, bahçeyi şöyle bir turlayıp gelen kedilerin ekstra hareketli olmalarından dolayı bağışıklık sisteminin güçlü kalması için çeşitli mineral ve vitaminlerle desteklenen fit kedi mamaları tercih edilmelidir. Kısır olmayıp evde vakit geçiren kısmen hareketsiz kediler için de yine bu tür mamalar bulmak mümkün. 

Kilosu, olması gerekenden fazla olan kedilerimiz için de diyet programı yapılarak hafif olarak üretilen mamaları kullanabilirsiniz.


Yaş

Yetişkin kediler için genellikle 1-7 yaş arası aynı mamayı tercih edebilirsiniz. 7 yaş sonrasında ise mama değişimi yapmanız gerekiyor. Biliyorsunuz ki kedi yaşları insanların yaşına göre hızlı ilerler. 7 yaşına gelmiş bir kedi insan yaşına göre 44 yaşındadır ve yaşlanmaya başladıkça hareketsizleşir. Aynı zamanda sindirim sistemi ve bağışıklık açısından da değişimler olur. Bu nedenle 7-12 yaş arasında değiştirdiğiniz mamayı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Kedimiz 12 yaşına geldiğindeyse maalesef oldukça yaşlanmış olur. 12 yaşından sonra da besin açısından mamasının değişmesi ve bu yaş grubuna uygun kedi mamasına geçilmesini tavsiye ediyoruz.


Cins ve Tüy

Bazı kedi ırkları genetik açıdan özel beslenme gerektirir. Bu türlerin içerisine british, persian, siamese, sphynx gibi ırklar dahil edilebilir. 

Tüy bakımından mama seçimi genellikle uzun tüylü kediler için söz konusu olur. Bunun nedeni ise kediler kendilerini temizlediklerinde tüylerini yutarlar ve tüy yumakları oluşabilir. Bunun vücuttan atılması için uzun tüylü kediler için üretilen kedi mamaları da tercih edilen mamalardandır.


Kedi mamasında bulunması gereken besinler nelerdir ?

  • Kedi mamalarının içeriğinde yüzdelik olarak hayvan (kümes, et, balık vb.) ürünü yüksek olmalı. Hayvan ürünü türevlerinin oranı yüksek olan mamalardan kaçınmanızı öneriyoruz çünkü herhangi bir faydası olmayan hayvan bölgelerinin un hâline getirilmiş yan ürünleridir. 
  • Tahıllı kedi mamaları kediler için tercih edilmemesi gereken ürünlerdir. İleride böbrek hastalıklarına sebebiyet verdiğinden mümkün oldukça tahılsız ya da tahıl oranı çok düşük olan mamalar tercih edilmeli. 
  • Her şeyin fazlası zararlı olduğu mineraller için de geçerlidir. Magnezyum, sodyum gibi mineraller mamalarda %1 oranında bulunsa da fazla olması durumunda kalp, kas, böbrek, solunum, idrar yolları hastalıklarına sebep olabilir. Kalsiyum %2 oranında bulunması kedilerimizin kemik ve diş sağlığı için yeterli olacaktır. Fosfor miktarı da %1-2 seviyelerinde olarak tercih edilebilir. 
  • Kedilerimizin kas ve kemik gelişimi için protein miktarı %50 oranlarında olabilir. Protein kedilerin bağışıklık sistemlerini de güçlendirdiğinden bazı hastalıklara karşı dirençli olmasını sağlar. 
  • Yağ oranının dengeli olması gerekir. %15 seviyelerinde bulunması sevimli dostlarımız için yeterli enerjiyi verecektir. 
  • Kedi maması seçiminin hassas bir konu olması, çoğunlukla kedilerimizin sindiriminin sağlıklı işlemesi içindir. Bu sebeple de lif oranı yüksek bir mama kediciklerimizin bağırsaklarının çalışmasını düzenleyecektir.

Kedi, mamasını seçer!

Kedilerimiz için en iyi mama seçimleri yapsak da denemeler sonucunda kediler her konuda olduğu gibi mama seçiminde son söz sahibi olacaklardır. Sahipler olarak bizlerin yapması gereken ise onlar için en doğru ve kaliteli mamaları bulup onlara sunmak olacaktır. Bu sunumlar sonucunda kedimiz yoluna devam etmek istediği mamayı seçeceklerdir. Kedi maması seçimi yaparken içeriklerini irdelememiz, sağlıklı bir ömür yaşamaları için kesinlikle göz ardı etmememiz gereken hassas bir noktadır. Sevimli dostumuzun ihtiyacı olan besin değeri ve mama içerikleri için bu yazımızda size bazı önerilerimiz olacak.


Ek Beslenme Önerileri

Kedilerimizi büyük oranda kuru mamayla beslemeliyiz ama haftada bir yaş mama ile ödüllendirerek hem kedimizi sevindirebilir hem de onlara ek gıda takviyesi sağlayabiliriz. 

Oluşan tüy yumakların sindirim ya da kusma yoluyla atılmaktadır. Bunun için de kedinize malt ya da kedi otu verebilirsiniz.

Yemek yapmayı seviyorsanız ara sıra siz de mama hazırlayabilirsiniz. Sizler için hazırladığımız en sağlıklı ev yapımı pet mama tarifleri yazımıza göz atmalısınız!

Barınaktaki dostlarımızı unutmayacağınızı da biliyoruz ve bağış yapmak isterseniz Yedikule Hayvan Barınağı bağış linkini de buraya bırakıyoruz!

This Post Has 2 Comments

Bir cevap yazın