Muhteşem Hayvanlar Serisi 1: Kediler

You are currently viewing Muhteşem Hayvanlar Serisi 1: Kediler

Dünya üzerindeki her canlı oldukça özel ve özel olduğu kadar da güzeldir. Bu kalıplaşmış cümleyi kalıpların dışına çıkararak somutlaştırmaya kalksak ne kelimeler yeter ne de sayfalar…

Muhteşem hayvanlar yazı dizisi ile her manada özel olan canlıların ne denli muhteşem olduklarını sizleri de şahit etmek istedik. Bu bağlamda burada yazılan her cümle, adı geçen hayvanlara düzülmüş methiyelerdir.

Bizim için oldukça önemli olan hayvanlardan birisi olan kediler, “Muhteşem Hayvanlar” serimizin ilk sırasında yer alıyor. Okurken keyif alacağınızı umduğumuz bu yazımızda kediler hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalışacağız. Gelin, birlikte bu muhteşem hayvanlar serimize başlangıç yapalım!

İlginizi çekebilir: Muhteşem Kedi İsimleri!


Türleri

Kediler kendi içlerinde pek çok farklı türe ayrılan geniş bir aileye sahiptir. Farklı coğrafyalara ait olan koşullar kedilerin görünümlerine etki etmiştir. Bu durum sadece fiziksel özelliklerle sınırlı kalmayıp karakteristik özelliklerine ve davranışlarına da etki etmiştir.

Kediler, yaşadıkları coğrafyalara göre fiziksel değişiklikler gösterdiği gibi bulundukları coğrafyaları da kendi isimlerinde yaşatırlar. Örnek vermek gerekirse; bir gözü diğerinden farklı olan Van kedisi veya tüyleriyle Fars diyarının tüm şatafatını kendinde barındıran asil İran Kedileri gibi…

Türler kendi aralarında hem davranış hem de görünüş olarak farklılaşmıştır. Kimi türlerde göz renkleri birbirinden farklıyken kimisinde tüy yapısı farklılaşarak öne çıkmaktadır. Ve hatta Sfenks kedisi gibi çok uç bir örnek vardır ki nadide yapısı ile bu dünyaya ait olduğu bile tartışılmaktadır.


Karakterleri

Kediler, tıpkı insanlar gibi birbirinden farklı karakter yapılarına sahip canlılardır. Ancak genelleme yapıldığı durumlarda yine insanlar gibi coğrafi getirilen getirdiği genel davranışlar konusunda bir genelleme yapılabilir.

Örnek vermek gerekirse İran kedileri son derece tembel, hareket etmekten pek hoşlanmayan canlılardır. Ancak sahibinin ona karşı davranışlarıyla sürekli olarak hareket eden ve sürekli oyun oynayan bir karaktere sahip olabilir. Bu da karakterlerinin ne denli özel olduğu konusunda bize güzel bir örnek oluşturur.

Bazı kedi türleri sahip oldukları karakteristik özellikleri ile muhteşem ev kedisi olabilirler. Bu duruma örnek olarak British Shorthair türü verilebilir. British Shorthair türü kediler; sakin yapısı, üstün zekası ve müthiş oyunculuğuyla öne çıkan bir türdür. Tüm bu özelliklerinden dolayı harika ev kedisi olabileceği rahatlıkla söylenebilir.

İlginizi çekebilir: Kediler Ya Büyük Olsaydı?


Davranışları

Kediler genellikle sürekli hareket eden ve sarf ettiği enerjiyi endorfine çeviren canlılardır. Gün içerisinde hiç yorulmadan evin her yerine giden kediler, bu yetmezmiş gibi geceleri de evin için de kendileri için keyifli yürüyüşler ve hatta oyunlar gerçekleştirebilirler.

Muhteşemliklerinden olacaktır ki bazı kedi türleri diğerlerinin aksine daha az hareket etmektedir. Hatta öylesine tembel olup oyun oynamak için bile yerinden kalkmayan kedi türleri mevcuttur. Bu sevimli kedi dostlarımızın türü sizin de tahmin edeceğiniz üzere İran kedileridir.

Kediler birbirinden ilginç davranışlar sergileyebilirler. Kimi zaman zekasıyla Einstein havasına bürünen kedi dostlarımız ağızları açık bırakırken, kimi zaman ise yaptığı muzipliklerle hayatlarımıza neşe katmaktadır. Gelin, birbirinden ilginç kedi davranışlarını aşağıdaki videodan birlikte izleyelim.


Kediler asildir

Kediler asildir. Hemen her şeye ve herkese karşı bir duruşları vardır. Öylesine dik durur ki kediler, insanoğlu şaşırır kalır sadece. Ondandır; kedileri kimi zaman tanrı sayıp tapmaları. Minik patileriyle kavradıkları dünyada en muhteşem canlıların arasındadır kediler. Bunun sebebi tüm yukarıda saydıklarımızdan ziyade, tüm şartlara; açlığa, soğuğa ve insanoğluna rağmen hala sokaklarda dik durmalarıdır.

Gelin bu asil hayvanlar için birlikte iyi şeyler yapalım. İyi olmak ve iyiyi var etmek insanoğlunun yaradılış sebebidir. Bu nedenle tıpkı kendi hayatlarınız gibi onlarınkini de daha iyi hale getirmeye çalışın ve bir kedi sahiplenin. Unutmayın, kedisiz ev ne kadar güzel olsa da ev sayılmaz!

PetSurfer ekibi olarak bu yazımızda muhteşem hayvanlar serimizin ilk konukları olan kedi dostlarımız hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız okurken keyif almışsınızdır. Yorumlarınızla kediler hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Zekalarıyla Öne Çıkan 10 Muhteşem Hayvan!


Kediler

Kediler, her manada özel ve güzel olan canlılardır. Sevimli halleri ve oyuncu rolleriyle nevi şahsına münhasır kelimesinin tam anlamıyla karşılığı oluyor. Hemen her evde, her sokakta, her caddede ve her mahallede hepimizin kedileri vardır. Kedileri dememizin sebebi ise bir insanın asla bir kedisi yoktur. Bir kedisi olan bir insanın çok kedisi olur.

Kedi dostlarımız, minik patileri ve uzun bıyıklarıyla hayatımıza renk katan canlılardır. Onlar öylesine özel canlılardır ki kimi kültürde tanrının yeryüzünde vücut bulmuş hali olarak adlandırılmışlardır. Bu bağlamda tarih boyunca insanların en yakınındaki canlılardan birisi olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Dünya üzerinde hemen her yerde bulunan ve dünyanın en kalabalık ailelerinden birini oluşturan kediler, her coğrafyada kendisine sevgi yoluyla sağlam bir yer edinmiştir. Coğrafi koşullara göre ayrışan şekilleri sadece fiziksel görünümlerine değil karakterlerine de etki etmektedir. Ancak her ne olursa olsun, kediler muhteşemliklerinden asla bir şey kaybetmemektedir.

Uzunca yıllardır hayatımızda olan bu sevimli canlılarla yollarımızın nerede kesiştiği tam olarak bilinmemektedir. Farklı coğrafyalarda edindikleri misyonlar da yazılı tarihin bile ötesinde bir karşılaşmayı söz konusu yapıyor. Mısır medeniyetine ait hiyerogriflerde yer alan kediler, yine aynı kültürde tanrı olarak görülüp, kutsal sayılmaktaydı.

Kediler, kendine has hareketleri ve muhteşem tüyleriyle öne çıkan, bulunduğu yere neşe ve enerji getiren minik sevimli canlılardır. Onları sevmek; yemek yemek gibi şarkı söylemek gibi, hem keyifli hem de işten bile değil…

İlginizi çekebilir: Sokak Hayvanlarını Sahiplenmek İçin 7 Sebep!

Bu yazıda 2 yorum var

 1. ai copywriting

  This design is incredible! You certainly know how to keep a
  reader amused. Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job. I really
  enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

Bir cevap yazın