Köpekler Tıraş Ettirilir Mi?

You are currently viewing Köpekler Tıraş Ettirilir Mi?

Kesinlikle ve kesinlikle ettirilmemeli. Ben bu konuya sonuna kadar karşıyım. Maalesef birçok veteriner, bakım yapıyoruz adı altında 3 numara kesim noktasına gelebilecek kadar tıraş ediyorlar.  Köpeklerin mevcut olan tüyleri; onları koruyucu bir kalkan, diğer anlamda “kıyafet”leridir.

Birçok insan özellikle yaz ayında, köpeklerin derilerinin hava alması ve ferah hissetmeleri için köpeklerini tıraş ettiriyorlar. Bu noktada şöyle bir örnekleme yapabiliriz. Havanın 40 derece olduğu ve güneş altında kaldığınız bir durumda herhangi bir koruyucu kıyafet veya koruyucu krem olmadan dolaşabildiğinizi düşünebiliyor musunuz? Deriniz kızarır, üzerine su toplar ve cildiniz zarar görür.

Köpeklerin mevcut olan kürklerinin görevi, kışın soğuğu absorbe etmek, yazın ise ultraviyole ışınları ve sıcaklıktan koruyabilmektir. Bu noktada tüylerini kazıyarak, deri tabakasını bire bir olarak zararlı ışınlara bırakarak faydadan çok zarar vermiş oluyorsunuz.

Köpeğinizi 2 kısımda tıraş ettirdiğinizi düşünelim. Kafa kısmı tıraşsız, vücut kısmı tıraşlı olduğu takdirde; tıraş edilmeyen tarafın sıcaklığı 8-10 derece daha düşükken, tıraş edilen kısmın sıcaklığı 8-10 derece daha yüksek olacaktır. Bu da demek oluyor ki, siz köpeğinizin vücut ısısına kendi elinizle müdahale ediyor ve köpeğinize zarar vermiş oluyorsunuz.

Sonuç olarak, köpeklerin doğaları ve yaradılışları kürklüdür ve köpekleri tıraş ettirerek, doğaları ile oynamış ve onlara zarar vermiş oluyoruz…

Köpek Eğitmeni

Burak Akın

Bir cevap yazın