Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

You are currently viewing Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Küçük yaşlardaki köpeklerin tuvaletini uzun süre tutmalarını beklememiz doğru olmaz kaslarına tam anlamıyla hâkim olamadıkları için.

Minik dostlarımızın tuvaletlerini dışarıya yapmaları için belirli sürelerle dışarıya tuvalet yapma egzersizleri gerekir. Örneğin 8 ile 10 ay arasında dışarıya yapma alışkanlığı kazandırılabilir ve bunun için beslenme saatlerinin düzenli olması son derece önemlidir.

Köpekler mamalarını yedikten 10-15 dakika sonrasında tuvalete çıkma ihtiyacı duyarlar. Bu anlamda tuvaletlerinin yapılmasını istediğimiz zamandan, yani dışarıya çıkmadan 10-15 dakika önce mamalarını yemeleri faydalı olacaktır.

Bir diğer konu ise köpeğin dışarıya tuvaletini yaptıktan sonra kaka yapma işleminin (özellikle yavru köpeklerde) “doğru bir davranış” olduğunu kendisine hissettirmek, bu davranışa teşvik ettirmektir. Yani tuvaletlerini yapınca onlara küçük bir ödül maması vermek, başlarını okşamak ya da güzel bir sözle anında ödüllendirmek doğru bir davranış olacaktır.

Tabi bu durum hemen kazanılacak bir şey değildir ve sabırlı olmak gerekir. Köpekler ilk etapta kapalı bir alanda tuvalet yapma alışkanlığı edinirler daha güvenli bir yer olduğunu düşündükleri için. Bunun için sabırlı olunup tuvaletini dışarıya yaptıklarında ya da yaparken küçük ödüller verilmesi, bu davranışın doğru olduğunu hissettirmek adına yapılması gerekir. Ödül maması vermek, sevmek, ona dokunmak da bir ödül olacaktır. Ya da sözlerle onları teşvik etmek. Aferin oğlum, aferin kızım gibi…

Son bir nokta ise minik dostlarımızın tuvaletini daha rahat yapabilmesi için küçük fiziksel aktivitelerin yapması da faydalı olacaktır. Tempolu bir yürüyüş, uzun soluklu bir yürüyüş ya da köpeğin spor yapabileceği bir alan da tuvaletlerini yapmaları için faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın