Kediler Ya Büyük Olsaydı

You are currently viewing Kediler Ya Büyük Olsaydı

Hiç düşündünüz mü, ya kediler büyük olsaydı? Hayal gücünüzün tüm sınırlarını yıkın ve hayal edin; evde, sokakta hemen hemen her yerde görebileceğimiz ve beslemekten, sevmekten asla geri durmadığımız sevimli “minik” dostlarımız olan kedilerin, normal boyutlarının çok üstünde, “dev” olduğunu düşünün. Peki hayatımız nasıl olurdu?

İnsanlarla kıyaslandığı zaman çok büyük canlılar olan ve onları gördüğümüzde hayretle baktığımız fillerin, gündelik hayatın her alanında, sokakta ve evde olduğunu düşünün. Her şey çok tuhaf olurdu değil mi? Peki ya filler yerine kedileri düşündüğünüzde?

Bu dev canlılar hiç şüphesiz ki hayatımızı çok büyük ölçüde etkilerdi ve şu andaki yaşamımız tamamen farklı bir hal alırdı. Gündelik hayatta yaşadığımız olayları çok farklı şekilde ele almak gerekirdi. Hayatımızın vazgeçilmezi “küçük” sevimli kedi dostlarımız, pek çok senaryo ile karşımıza çıkabilirdi. Gelin bizimle birlikte bu senaryoları inceleyin ve kurduğumuz bu güzel hayale siz de ortak olun!


Kedi hakları

Hiç şüphesiz ki bu kadar büyük canlıların haklarını kimse hiçe sayamazdı. Kurulabilecek kedi sendikasının yanı sıra böyle büyük boyutlarda olup da kendi kurallarını koymakta zorlanacakları pek de olası görünmüyor.

Hiç kimsenin hiçe sayamadığı kedi hakları, kedi sendikaları tarafından garanti altına alınmasının yanı sıra hiç şüphesiz ki dev boyutlarda olan vücut yapılarıyla da desteklenirdi.

Kedi beslemek insanlar için bir hobi durumundayken, kedilerin dev boyutlara ulaşmasıyla kesinlikle zorunlu hale gelebilirdi. Evde yaşamak için fazla büyük boyutlarda olsalar da dışarıda kedileri beslemek için kesinlikle katı kuralların uygulanmasını sağlayacaklarına hiç şüphe yok. Bunun etkisi olarak çevrede kedi mamasından oluşan dağlar görmek oldukça olası bir hal alırdı.


Kedi yaşam alanları

Böyle büyük canlıların, şu andaki boyutlarıyla olduğu gibi insanlarla bu kadar iç içe yaşayamayacakları konusunda hiç şüphe yok. Yani artık evde beraber yaşayabileceğiniz, sevimli “küçük” canlılar yok, onlar yerine sokakta gördüğünüzde mutlaka selam vermeniz gereken devasa boyutlarda, sevimliliğinden ve güzelliğinden bir şey kaybetmese de, iri, dev, kocaman “kedi” adı verilen canlılar olacaktır.

Bu büyüklükteki dev canlıları “Godzilla”ya dönüşmemesi için, belirli bir yaşam alanında tutmak gerekir, aksi takdirde böylesine büyük canlıların şehrin ortasında özgürce dolaşması, her ne kadar istemeyerek de olsa çevreye büyük hasarlar verebilir.

İlginizi çekebilir: Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Yapalım


Dile etkisi

Her kültürün ve milletin kendine ait atasözleri ve deyimleri vardır. Kahramanlık, cesaret ve büyüklük kavramlarının somutlaştırmak için çoğu zaman bazı hayvanlar kullanılmıştır. Bu hayvanlardan olan aslan, kaplan, koç gibi hayvanların yerini kedilere kaptıracağına hiç şüphe yoktur.

“Aslanım benim!” yerine “Kedim Benim” kelimesini duymak oldukça olası olacaktır. Bunun yanı sıra İngilizce’de kükreme kelimesine karşılık gelen “roar” kelimesinin “meow” olarak değişmesi de işten bile olmayacaktır.


Kedi isimleri

Küçük ve sevimli kedi dostlarımıza genellikle kendi boyutlarına uygun kibar ve sevimli isimler verilir. Ancak 10 kaplan gücündeki “dev” bir canlı için her ne kadar sevimli olsalar da yine aynı isimleri kullanamazsınız. Şu anda sokağa çıktığınızda veya evlerinizde görebileceğiniz en yaygın kedi isimleri olan duman, tekir, pati, zeytin, boncuk ve daha bunun gibi pek çok isim artık rafa kaldırılıp, boyutlarını, güçlerini ve sahip oldukları diğer tüm “dev” özellikleri göz önüne serebilecek daha kesinlikle daha “dev” isimler verilecektir.

Bu “dev” isimler bir tek ironi yapmak amacıyla yumuşatılabilir, onun dışında hiç küçümsenemeyecek olan bu dev canlılar, hep saygı duyulan isimlerle anılacaktır.


Bürokratik sorunlar

Eğer sevimli “minik” kedi dostlarımız devasa canlılar olsaydı muhtemelen aramızda bir bürokrasi problemi olurdu. Bu dost canlısı dostlarımızın, bizi sevmek için üstümüze doğru koştuğunu varsayalım, öldüresiye sevmek kesinlikle böyle bir şey olmalı.

Yaradılıştan itibaren süre gelen kedi-köpek kavgası, kedilerin büyük boyutlarda olması halinde muhtemelen hiç gerçekleşmemiş olurdu. Her ne kadar köpeklerin cesaretleri konusunda hiç şüphe bulunmasa da “dev” kedilere karşı gelmek için cesaretten fazlası gerekli…

Bu kadar büyük canlıları sokakta görmek, onlarla hayatın her alanını paylaşmak harika olabilir ancak elbette ki bazı tuhaflıklar da meydana gelebilir. Örneğin evinizden çıktınız ve yürümeye başladınız karşıdan gelen bu dev canlıyı görmek bazıları için korkutucu olabilir. Filler gibi düşünün, her ne kadar sakin ve sevecen hayvanlar olsalar da oldukça büyük vücut yapıları yüzünden ister istemez bir çekince yaratıyorlar.

Her ne kadar iyi bir hayvansever olursanız olun, kedilerin şu anki boyutlarıyla sevseniz de dev halindeyken sevmeniz oldukça zor olacaktır. Muhtemelen kedi sever insanlar yerine insan seven kediler diye bir kavram oluşacaktır.


Filmlere etkisi

Filmlerde oldukça popüler roller alan minik, sevimli canlılar olan kedi dostlarımız, kimi zaman köpeklerle rekabet içindeyken kimi zaman bir çocuğu hayata bağlayan, kimi zaman ise başrolün yakın dostu olup ona yoldaşlık eden rollerde yer alır. En popüler beyaz perde sahnesi ise Godfather filmindeki Vito’nun kedisini kucağında sevdiği sahnedir. Eğer kediler minik halleriyle değil de dev halleriyle ekrana çıkacak olursa, ne kadar saygı görse ve çevresinde büyük olarak adlandırılıyor olsa da, kucağına alarak seven bu kez babaların babası Vito değil “dev” kedi dostumuz olacaktır.

PetSurfer ekibi olarak sizler için “Ya kediler daha büyük olsalardı” sorusunun cevabını elimizden ve hayal gücümüzden geldiğince yanıtlamaya çalıştık. Umarız okurken keyif alırsınız. Siz de PetSurfer ailesine katılarak büyük, hayvansever ailemizin bir parçası olabilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Kedi Irkları Nelerdir? Görseller ve Açıklamalar ile Anlatım

Bir cevap yazın