Evimizin neşe kaynağı ve en yakın dostlarımız olan köpekler ile çoğu zaman onlarla yavruluk dönemindeyken tanışırız. Bu sebeple onlarla yakın bağlar kurar ömür boyu dostluk ederiz. Köpek dostlarımızla mutlu bir şekilde yaşamanın temeli elbette kurallardan geçer. Onların bu kurallar uygulaması için eğitilmesi gerekmektedir. Ev arkadaşlığı yaptığımız evcil hayvanlarda en önemli eğitim hiç şüphesiz ki tuvalet alışkanlığıdır.

 

Hayvan dostlarımızda, eğitilmenin veya alışkanlık kazanmanın belli bir yaşa kadar tamamlanması gerekmektedir. Yavruluk döneminden sonra eğitilmesi ve alışkanlık kazandırılması oldukça zor olan köpeklerde eğitimler genellikle yavruluk döneminde verilmelidir.

 

Yavru köpekler tuvalet ihtiyaçlarını isteğe bağlı gideremediklerinden, tuvalet eğitimden ziyade tuvalet alışkanlığı demek daha doğrudur. Bu nedenle onlara verilen eğitimler alışkanlık kazandırmak amacıyladır.

 

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı ve onlara nasıl tuvalet alışkanlığı kazandırılır gelin birlikte inceleyelim.

 

İlginizi çekebilir: Köpek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak