Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

You are currently viewing Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Evimizin neşe kaynağı ve en yakın dostlarımız olan köpekler ile çoğu zaman onlarla yavruluk dönemindeyken tanışırız. Bu sebeple onlarla yakın bağlar kurar ömür boyu dostluk ederiz. Köpek dostlarımızla mutlu bir şekilde yaşamanın temeli elbette kurallardan geçer. Onların bu kurallar uygulaması için eğitilmesi gerekmektedir. Ev arkadaşlığı yaptığımız evcil hayvanlarda en önemli eğitim hiç şüphesiz ki tuvalet alışkanlığıdır.

Hayvan dostlarımızda, eğitilmenin veya alışkanlık kazanmanın belli bir yaşa kadar tamamlanması gerekmektedir. Yavruluk döneminden sonra eğitilmesi ve alışkanlık kazandırılması oldukça zor olan köpeklerde eğitimler genellikle yavruluk döneminde verilmelidir.

Yavru köpekler tuvalet ihtiyaçlarını isteğe bağlı gideremediklerinden, tuvalet eğitimden ziyade tuvalet alışkanlığı demek daha doğrudur. Bu nedenle onlara verilen eğitimler alışkanlık kazandırmak amacıyladır.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl olmalı ve onlara nasıl tuvalet alışkanlığı kazandırılır gelin birlikte inceleyelim.

İlginizi çekebilir: Köpek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak 


Tuvalet eğitimi ne zaman başlamalı?

Köpek dostunuz evden içeriye adım attığı anda onu eğitmeye başlamalısınız. Köpeklerin en verimli öğrenme dönemi yavruluk dönemidir. Yavruluk döneminden sonra onları eğitmekte ve tuvalet alışkanlığı kazandırmakta oldukça zorlanabilirsiniz.

Köpek dostlarımızın doğal olarak en iyi eğitilebildiği dönemi 8-17 hafta arasıdır. Yavrular doğduktan itibaren anneleri tarafından yalanarak temizlenmektedir. Daha sonra annelerini taklit ederek tuvaletlerini nasıl yaptıklarını öğrenirler. Annesinden uzak büyüyenler ise sahiplerinin verdiği eğitim sayesinde belirli bir düzene girerler.


Yavru köpeklerde evde tuvalet eğitimi neden önemli?

Minik dostunuzun evde veya bahçedeki kulübesinde yaşaması önemli değil, bütün köpekler tuvalet eğitimi almış ve alışkanlık edinmiş olmalıdır.

Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi, en temel ve en önemli eğitimdir. Bunun sebebi ise; tuvalet alışkanlığı olmayan köpekler, hiç beklenmedik zamanlarda beklenmedik yerlerde tuvalet ihtiyaçlarını giderebilirler. Bu da sizin için oldukça kötü bir durum olabilir.

Tuvalet eğimi alan yavru köpekler, tuvalet ihtiyaçlarını doğru yerlerde ve doğru zamanlarda gidererek sizin işinizi kolaylaştırmanın yanı sıra hem kendini hem de çevreyi kirletmemiş olur.

İlginizi çekebilir: Köpeklerin Banyosu Nasıl ve Ne Sıklıkla Yaptırılmalıdır?


Doğru tuvalet alanı nasıl olmalı?

Petinizin rahat hissetmesi ve tuvalet alışkanlığı edinmesi için, belirlediğiniz tuvalet bölgesini doğal ortama göre tasarlamanızda fayda olabilir. Köpeğinizi bu bölgeyi sürekli kullanmaya teşvik edeceğinizden bu bölgenin sürekli olarak temiz olduğuna emin olmasınız. Temizlenmediği durumlarda köpeğiniz bu alanı koklayabilir ve hatta üstüne basıp tüm evine tuvaletten bir parça taşıyabilir. 🙂

Belirlediğiniz alana köpeğiniz için köpek tuvaleti koyabilir ve sentetik çimlerle onun doğal ortamı yakalamasını sağlayabilirsiniz.


Yavru köpeklerde tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Minik dostunuza tuvalet eğitimi vermek için yapmanız gerekenler birkaç adımdan oluşuyor;

  • İlk olarak yavru köpeğinize düzenli beslenme ve su içme süreleri oluşturun. Bu düzeni hiç bozulmayacak şekilde ayarlarsanız geri kalan süreçte işiniz oldukça kolaylaşır.
  • Belirlediğiniz beslenme saatinden sonra mutlaka köpeğinizi dolaşmaya çıkarmalısınız, bu şekilde onların tuvaletini daha doğal bir ortamda yapmasını sağlarsınız.
  • Petinizle dışarı çıkmadığınız durumda ise onları tuvalet alanı olarak belirlediğini bölgeye götürün ve onunla ilgilenmeyin, hatta görmezden gelin, bu şekilde yalnız olduğunu hissedip, yapması gereken tek şeyin tuvaleti olduğunu anlayacaktır dolaysıyla rahat bir şekilde tuvalet ihtiyacını giderecektir.
  • Tuvaletlerini yaptıktan sonra onlara, yumuşak bir tonda övgü içeren cümleler kurarak takdir edin. Bu şekilde yaptığının iyi bir davranış olduğunu anlayacak ve birkaç tekrardan sonra bunu alışkanlık haline getirecektir.
  • Ödül ve ceza sistemi oluşturarak bu alışkanlığı daha hızlı bir şekilde edinmelerini sağlayabilirsiniz.
  • Köpeğinizi aşırı beslememeye dikkat edin, bu onların tuvalet ihtiyacını gidermesini kolaylaştırırken çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.
  • Köpeğinizin tuvalet ihtiyacı olduğunu belli eden çeşitli davranışları vardır. Sık olarak, tuvalet ihtiyacı olan köpekler gözden kaybolur, yalnız kalmaya çalışırlar. Bu davranışları fark ettiğinizde, hemen onları belirlediğiniz tuvalet bölgesine götürmelisiniz.
  • Belirlediğiniz alan dışında tuvaletini yaparken görmeniz durumunda, onlara yaptığının yanlış olduğunu belli etmek için aşırı olmamak kaydıyla yüksek sesle uyarı verin. Bu sayede köpek dostunuz tuvaletini yaptığı yerin yanlış olduğunuz anlayacaktır. Hemen onu belirlediğiniz noktaya götürün, yoksa çok geç olabilir. 🙂

Siz evde yokken köpeğinizin tuvalet eğitimi

Siz evde olmadığınızda da yavru köpeklerinizin tuvalet eğitimine devam edebilirsiniz. Köpeğinizi evin sadece belli alanlarını gezebilecek şeklinde sınırlandırırsanız, belirlenmiş bölge dışında tuvaletini yapabileceği alanları da sınırlandırmış olursunuz. Eğer petinizin evde yalnız kalacağı süre uzunsa buna göre minik dostunuzu, sadece tuvalet bölgesi ve beslendiği bölgeyi içeren odalarla sınırlamanız gerekir.

Belirlenen alana gitmesi, kısıtlanmış dolaşma alanıyla artan yavru köpekleriniz, bu sayede siz yanında değilken de alışkanlık kazanmaya yönelik bir adım atmış olur.

Bu içeriğimizde sizlere yavru köpeklerde tuvalet eğitimi hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarım faydalı olmuştur. Daha fazlası için PetSurfer’ı takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Köpeklerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır? 

Bu yazıda 27 yorum var

Bir cevap yazın