Atlar, dünya üzerindeki en güzel, en hisli, en asil canlılar olmalarının yanı sıra insanoğlunun da tarih boyunca en yakın dostlarıdır. Tarih boyunca hep insanlarla birlikte yaşayan ve insanlık tarihinin dönüm noktası kabul edilen zamanların hep içerisinde olan atlar, ne yazık ki günümüzde eski değerlerini göremiyorlar.

 

İlk evcilleştirilen hayvanlardan birisi olan atlar, tarih içerisinde insanlığın en yakın dostu olarak çok farklı şekillerde karşımıza çıktılar. Atlar, tarih boyunca insanın ulaşım, tarım ve bunlar gibi pek çok ihtiyacını karşılamıştır. Binlerce yıl boyunca insanların ulaşım ihtiyacını karşılayan atlar tabiri caizse adeta uzağı yakın ettiler.

 

Diğer evcil hayvanlarla kıyaslandığında insanlara karşı çok daha derin bir sadakat ve sevgi ile bağlı olan atlar, insanlığa bıraktıkları derin sevgi izleriyle pek çok kültürün içerisinde bir motif olarak yer alır. Zaman içerisinde insan hayatındaki üstlendiği rolleri yavaş yavaş kaybeden atlar, günümüzde genellikle eğlence ve spor amaçlı beslenmektedir.

 

Tarih boyunca insanlara yaptığı hizmetler ve katkılar göz önüne alındığında insanlığın en yakın dostu olan atlar, çok hisli canlılar olmasının etkisiyledir ki son derece narin hayvanlardır. Düzenli ve dikkatli bakılmadıklarında hızlı bir şekilde hastalanabilirler. Bu nedenden ötürü beslenmeleri ve bakımı içersinde pek çok ayrıntı barındırır.

 

İlginizi çekebilir: Barınaklara Yardım Etmek İçin 9 Basit ve Etkili Yol