Dünya üzerindeki en olağanüstü varlıklardan birisi olan köpek dostlarımız, sevgi ve dostluk gibi konuların sembolü olarak pek çok sanat eserinde yerini almaktadır. Hatta dostluk denildiği zaman akla hemen köpekler gelir. Bunun sebebi, bu sevimli dostlarımızın sahip olduğu olağanüstü duygusal bağlardır.

 

Diğer canlı türleriyle kıyaslandığında duygusal bağlarıyla oldukça önde olan köpek dostlarımız, sadece bu bağlarda değil aynı zamanda depremi hissetme konusunda da adeta bir deprem sensörü rolü üstlenmektedir.

 

Diğer birçok hayvan türünün de depremi önceden hissettiği bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçektir ancak diğerleri köpek dostlarımız gibi kendi canını ortaya koyarak, sahibini korumaya ve uyarmaya onlar kadar çaba göstermemektedir.

 

Köpekler, üstün duyu yetileri ile insanlara kıyasla çok daha derinden gelen sesleri duyabilmektedir. Bu duyu yetileri ile depremi önceden sezebilen köpek dostlarımız, çevresine uyarı niteliğinde hareketlerde bulunmaktadır.

 

Sahipleriyle olan bağı diğer hayvanlardan bir adım daha önde olan köpek dostlarımız, depremi önceden hissettiğinden dolayı, pek çok deprem bölgesindeki evde adeta deprem sensörü olarak yaşamaktadır.

 

Müthiş canlılar olan köpek dostlarımız, her konuda olduğu gibi insana ve insanlığa deprem konusunda da yardımcı olmaktadır. Hayatını insanlara yardıma adayan ve dostluk konusunda insanlardan açık ara daha sadakatli olan köpekler, tüm bunları sadece sevgi karşılığında yapmaktadır.