Dünyanın En Sevilen 9 Kedi Cinsiyle Tanışın

You are currently viewing Dünyanın En Sevilen 9 Kedi Cinsiyle Tanışın

Kediler, özellikle köpeklere kıyasla biraz daha sakin canlılardır. Bu sakinliklerinden olsa gerek sahibinin sevgisine kimi zaman kayıtsız kalabilmektedir. Son derece bağımsız bir mizaca sahip olan bu dostlarımız kendi kafasına göre yaşamayı çok severler. Hatta sizin onları sevip okşamanıza bile canları isterse izin verirler. Genel olarak kediler, hayvanseverler tarafından aşağı yukarı böyle kabul edilir. Fakat kimilerine göre de bir kedinin cinsi, hayvanın mizacında doğrudan bir etkiye sahiptir. Sahip oldukları genlerin etkisiyle bazı kediler daha sevecen ve cana yakın mizaca sahip olabilirler.

Hayvanseverler olarak bütün kedileri sevimli bulsak da işte size dünyanın en sevimli 9 kedi cinsi…


Tonkinese

Sürekli sahibini takip edip omzuna çıkmak için fırsat kollayan Tonkinese cinsi kediler de konuşkanlıklarıyla ün salmış kedi ırklarındandır. Tonkinese cinsi kediler, sizin onu her sevmenize karşılık vererek bunu tatlı bir oyun hâline getiriyor. Oldukça sosyal bir yapıya sahip olan Tonkinese cinsi, parlak tüylerinin yanında oyunculuklarıyla da kendini sevdirmeyi başarıyor.


Ragdoll

Sahibine sabah akşam “Mavi boncuk” şarkısını söyletebilecek sevimlilikte bir görünüşe sahip olan Ragdoll cinsi kediler, adeta hayatının geri kalanını sahibinin kucağında yaşamaya razı bir ırktır. Bebek gibi sürekli anne kucağı isteyen bu kedi ırkının sesi de çok sevecendir.


Siyam Kedisi

Şaşırtıcı derecede bir zekâya ve iletişim becerilerine sahip olan Siyam kedileri, kedi cinsleri arasında en çok konuşkan ırk olarak ün salmıştır. Öyle ki sizin sevginize sürekli sesler çıkararak karşılık veren siyam kedileri oyun oynamaya da pek meraklılardır. Sahibini oldukça benimseyen bu cins kediler, zekâsıyla olduğu kadar sevimliliğiyle de kendine hayran bırakıyor.


İran Kedisi (Persian)

Uzun tüyleri ve kıvrımlı yüz yapılarıyla oldukça sevimli olan İran kedisi, birçok farklı renge sahip bir kedi cinsidir. Gülü seven dikenine katlanır hesabı, bakımları oldukça zahmetli olsa da ipeksi ve parlak kürkleri doyasıya okşamak için her şeyi göze alabilirsiniz. Sahibi dışında pek kolay dost edinemeyen İran kedilerinin en büyük zaafları hiç kıpırdamadan saatlerce durabildikleri yerde sahibi tarafından sevilmektir.


Cornish Rex

Fiziksel olarak büyüyüp gelişse de içindeki yavru kedi sevimliliğini asla yitirmeyen bir kedi cinsiyle karşınızdayız. Son derece aktif ve oyuncu olan Cornish Rex cinsi kediler sıcakkanlılıklarıyla ünlenmiş kedilerdir. Öyle ki misafirlerinize sizden önce hoş geldin karşılaması yaparlar ve ilgi çekmeye bayılırlar. Kadife gibi görünen canlı tüylere sahip sevgi dolu bir cinstir.


Maine Coon

Kocaman gövdeleri ve yumuşacık, uzun tüylü görünüşüyle büyük bir yastığı andıran Maine Coon cinsi kediler, bilinen en evcil kedi ırklarından biridir. Gelişmiş bir Maine Coon cinsi kedi tam 8 kilogram ağırlığa ulaşabilir. Oldukça cana yakın ve anlayışlı olan bu cins, sizi sürekli ona ilgi göstermeniz için de sıkmaz. Nazik doğalarıyla tanınan bu kedilerin görünüşleri kadar tatlı bir miyavlaması da vardır.


Burmese

Yumuşacık bir kucak ısıtıcı arıyorsanız tam size göre bir kedi cinsiyle tanışmanızın sırası gelmiş demektir. Burmese cinsi kediler oyun oynamaya ve ilgi çekmeye yüksek derecede takıntılılar. Sahiplerinin peşinden hiç ayrılmadıkları gibi yalnız kalmayı da hiç sevmezler. Hatta öyle ki evde tek başına kaldıkları zaman kendi kendilerine oyun oynadıkları bilinmektedir. Ama bu özelliğine güvenip siz yine de onu yalnız bırakmayın çünkü burmese cinsi kediler en çok sizin yanınızda mutlu.


Birman

Kediler âlemine ait çok satan bir magazin dergisi olsaydı eğer, mutlaka bir Birman kapak fotoğrafı için model seçilirdi. Masmavi gözleri ve ipeksi uzun tüyleriyle en sevimli ırklardan biri olan Birman cinsi kedilerin karakterleri de dış görünüşleri kadar güzel.  İnsanlara karşı sevgilerini asla kısıtlamayan bu cinsin kucaktan inmemek gibi de tatlı bir huyu var.  Saatlerce sırtüstü yatıp karnını okşamanıza izin verebilir.


Habeş Kedisi (Abyssinian)

Habeş kedileri, var olan kedi ırkları arasında en köklü geçmişe sahip kedi cinslerinden biridir. Bu kediler; muhteşem bir zekâya, atletik bir yapıya ve hiç bitmeyen meraklı bir mizaca sahiptirler. Fakat Habeş kedisi sadece bu özelliklerden dolayı en sevilen kedi cinsleri arasında yer almıyor. Bu kedilerin en önemli özellikleri insan odaklı ve sosyal olmalarıdır. Özellikle sahiplerine karşı sevgisini göstermede oldukça bonkör olan bu cinsin obsesif bir şekilde oyun bağımlısı olduğunu da vurgulamak gerek.

Bir cevap yazın