Kedi Irkları Nelerdir? Görseller ve Açıklamalar ile Anlatım

You are currently viewing Kedi Irkları Nelerdir? Görseller ve Açıklamalar ile Anlatım

İnsan hayatının tüm dönemlerinde kendilerine önemli bir yer tutan kedilerin, Güney Kıbrıs’ta yapılan kazılarda bulunan kedi iskeleti ile en az 9500 yıldır insanoğlunun hayatında olduğu kesinleşmiştir. Farklı kültürlerde farklı mitolojik öğeler olarak da karşımıza çok farklı şekilde çıkan kediler, geçmişten günümüze insanoğlunun en yakın dostlarından birisi olmuştur. Geçmişte kimi kültürlerde tanrı olarak, kimi kültürlerde de şeytan olarak karşımıza çıkan kediler bugün sadece sevimli hayvan dostlarımız olarak karşımıza çıkıyor. Kedi dostlarımızı daha yakından tanımaya ve onların ırkları hakkında daha fazla bilgi edinmeye sizler için hazırladığımız birkaç kedi ırkını inceleyerek başlayalım.


3. Scottish Fold

Yeni yeni ortaya çıkan Scottish Fold, 1961 yılında İskoç bir çiftçi tarafından keşfedilmiştir. İçe doğru kıvrık kulakları onu diğer türlerden ayırmaktadır. Genel olarak, akıllı, uslu, sakin ve cana yakın bir karakterdedir.  Genellikle gri renkte olup, British Shorthair türüne oldukça benzemektedir ancak kulakları onu özel kılar.

Oldukça akıllı ve sakin olan yapısından dolayı, harika ev kedisi olan Scottish Fold, bu nedenle çocuklu aileler tarafında oldukça tercih edilen bir kedi türüdür. Kolay eğitilebilmesi ve sevimli yapısı buna sebep olur. Oldukça uysal ve sevecen olan Scottish Fold, arkadaş canlısı olduğundan mı yoksa temel olduğunda mı bilinmez fakat herkesle iyi geçinir ve saldırgan tavırlar sergilemez. Çok enerjik bir yapıya sahip olmadığından, kısa bir oyun sonrası bile tüm gün uyuyabilir. Bu nedenle oldukça uysal olarak tanımlanabilir.

Ortalama olarak 12-17 yıl arası yaşam süresi olan Scottish Fold, kulaklarındaki genetik mutasyondan dolayı bazı hastalıklara oldukça yatkındır. Bu koşullar göze alındığında yaşam süresinde değişimler görülebilir.

İlginizi çekebilir: Scottish Fold Kedi Cinsi ve Özellikleri


1. British Shorthair

British Shorthair, 19. Yüzyıldan itibaren hayatımızda yer kazanmış bir kedi türüdür. Asil yapısı ve üstün zekâsının yanına sevimlilik ve oyun oynama isteği de gelince mükemmel bir ev kedisi olan British Shorthair, bulunduğu evin neşe kaynağıdır. 

Yuvarlak ve güçlü kemik yapısıyla diğer kedi türlerine göre kaslı sayılan British Shorthair’in vücudunun dayanıklı olmasının yanı sıra, çok da uzun olmayan ortalama bir boyu vardır. Ortalama 20 senelik yaşam süren British Shorthair, sizinle geçirdiği 20 seneyi harika bir ömre dönüştürebilir.

Eğitilmeye açık olan British Shorthair, annesinden ayrıldıktan sonra sahibine bağlanır ve derin bir sadakat beslerler. Tombul ve sevimli yapısıyla, olgun karakteriyle mükemmel arkadaş olan British Shorthair, günlük hayatın yoğunluğuyla meşgulken bile kolay kolay depresyona girmez dolayısıyla mükemmel bir ev kedisidir.

İlginizi çekebilir: British Shorthair Cinsi ve Özellikleri


4. Bengal kedisi

Bengal kedisi, 1963 yılında vahşi Pars kedisi ile uysal kısa tüylü bir kedinin çiftleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Oldukça vahşi olan görüntüsü, ona farklı ve yırtıcı bir hava katıyor. 80’li yılların başından itibaren ev kedisi olarak oldukça popülerleşen Bengal kedisi, muhteşem kürkü ile tüm gözleri üzerine topluyor.

Altın sarısı, kahverengi, turuncu ve fildişi gibi renklerde olabilen Bengal kedisi, çikolata, kahverengi ve siyah beneklerle harika bir kürke sahiptir.

Birlikte yaşaması ve vakit geçirmesi oldukça keyifli olan Bengal kedisi, oldukça zeki ve meraklı yapısının yanı sıra oldukça enerjik davranışlarıyla bakımı oldukça zordur. Çok fazla ilgi isteyen ve istedikleri ilgiyi alamayan Bengal kedileri oldukça depresif bir tavır takınabilirler.

Bengal kedisi evde tek kaldığı zamanlarda, oldukça meraklı ve enerjik yapısı nedeniyle sahibi geri döndüğünde onu şok edecek görüntülerle karşılayabilir. Bu nedenle yalnız bırakılmamalıdır. Sahibini seven, ona bağlı Bengal kedisi, sahibinden ilgi görmek için oldukça heveslidir.

Genellikle genetik sağlık problerine sahip olan Bengal kedisi, özellikle kalp hastalıklarına yatkındır. Bunun yanında böbrek rahatsızlıkları da yaşayabilen Bengal kedisinde özellikle obeziteye dikkat edilmelidir.


5. Siyam kedisi

Oldukça köklü bir geçmişe sahip olan Siyam kedisi, önceleri Tayland’da tapınak bekçisi olarak kullanılmaktaydı, bu iş için oldukça elverişli olan dünyanın en zeki kedi türlerinde birisi olan Siyam kedisi, sonraları ise Siyam kralı tarafından sarayda beslenerek Kraliyet Kedisi unvanını almıştır.  Tamamen doğal ve saf bir kedi türü olan Siyam kedileri, 1884 yılında Siyam kralının İngiltere Başkonsolosuna hediyesi olarak verilmiştir. İlk olarak bu şekilde Siyam dışına çıkan Siyam kedisi, dünya tarafından tanınmaya bu şekilde başlamıştır. Daha sonra İngiltere’ye 11 Siyam kedisi daha getirilmiştir. O 11 Siyam kedisi bugün Avrupa ve Amerika’da ki siyam kedilerinin atası durumundadır.

Müthiş mavi gözleri, maskeli suratları ve güzel tüyleriyle neden en çok tercih edilen kedi türlerinden biri olduğu konusunda bir cevap aramaya gerek kalmıyor. Asil ve zeki duruşlarının yanı sıra çevik de bir vücuda sahip olan Siyam kedisi, görenlerde hayranlık yaratıyor.

İnsanlarla oldukça iyi bir ilişkiye sahip olan Siyam kedisi, iyi eğitildiği takdirde sahibini bağlı ve koruma içgüdüsüne sahip olacaktır. Diğer türlerle de iyi ilişkilere sahip olan Siyam kedisi harika bir ev kedisidir.


2.  İran kedisi

İran Kedisi, nam-ı diğer Fars kedisi, adını ortaya çıktığı coğrafya olan İran bölgesinden almıştır. 17. Yüzyılda ortaya çıkan İran kedisi, insan eli değmeden, tamamen doğal yollarla ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı günden itibaren tüm dünyanın dikkatini çeken İran kedisi, başta beyaz, krem ve sarı olmak üzere hemen hemen her renkte olabilir.

Oldukça hassas bir bünyeye sahip olan İran kedisi, bundan dolayı sadece ev kedisi olmaya uygundur. Uzun ve güzel tüyleriyle sahip olduğu gösterişli vücut yapısı, dünyanın en çok tercih edilen kedilerinden birisi olmasına sebeptir.

İçine göçük surat ve göz yapısından ötürü, gözlerindeki sık olan akıntı göz yuvalarında birikmektedir. Aynı zamanda uzun ve gösterişli tüyleri de oldukça hassastır. Bu nedenle bakımı oldukça zor olup yüksek maliyet de gerektirir.

Hızlı öğrenen kıvrak zekası, dost canlısı tavırları ve sahibine bağlı sadık bir tür olan İran kedisi, kendisini sevdirmeye yönelik hareketler sergiler. İlgi görmediği durumlarda naz yaparak yine dikkatleri üstüne çekmekte üstüne yoktur.

Ortalama 10-15 sene olan yaşam sürelerinde genellikle evden çıkmayan İran kedileri bakımı zor, maliyetli fakat oldukça gösterişli ve sevimli ev kedileridir. İnsanların yanı sıra diğer hayvanlarla da olan iyi ilişkileri sebebiyle harika bir ev kedisi olabilir.

İlginizi çekebilir: İran Kedisi Türü Ve Özellikleri


6. Sfenks kedisi

Sfenks kedi ırkı, çok da eskiye dayanmayan tarihi ile 60’lı yılların sonlarında ortaya çıkan tüysüz bir kedi ırkıdır. Kanada kökenli bir ırk olan Sfenks kedileri ilk olarak Kanada’nın Toronto şehrinde ortaya çıkmıştır. Tüysüz olması sebebiyle diğer türlerden ayrılan Sfenks bu özelliğiyle oldukça dikkat çeken ve tercih edilen bir kedi türüdür.

Her ne kadar tüyleri olmasa da yine de oldukça detaylı bir bakıma ihtiyaç duyan Sfenks kedileri, haftada en az 1 kez yıkanmalı ve her gün derisine nemlendirici krem sürülmelidir. Tüysüz olmasından dolayı nemlendirici kullanılmadığında derisi lekelenebilir ve cilt hastalıkları geçirebilir. Tüyleri olmadığından soğuk havalarda kıyafet giydirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle oldukça bakım gerektiren bir ev kedisidir.

Oldukça cana yakın olan ve ilgiden hoşlanan Sfenks kedi türü, son derece enerjik olup oyun oynamaktan oldukça hoşlanır. Sosyal ve enerjik Sfenks kedi türü, yalnızlıktan nefret eder. Uzun süre ilgi gösterilememesi durumunda depresyona girmesi kaçınılmazdır. Bu nedenle sahipleri ilgi gösterecek durumda olmadığında ona arkadaşlık edebilecek başka bir kedi veya evcil hayvan edinmelidir.


7. Ankara kedisi

Kökeni tatarlara dayanan Ankara kedisi’nin geçmişi ilk olarak Fransa’da bir resmi ticaret belgesine dayanıyor. 17. Yüzyılın başlarından itibaren dikkat çeken Ankara kedisi saf ve doğal bir tür olduğundan dolayı Türkiye’nin ulusal hazinelerinden birisi kabul edilmektedir. Aynı zamanda Avrupa’da görülen ilk uzun tüylü kedi ırkıdır.

Çok zeki, cesur ve sahibine derin bir bağlılık barındıran karakteriyle mükemmel bir ev kedisidir. Oldukça atletik ve enerji dolu olan Ankara kedisi, harika bir oyun arkadaşı olmanın yanı sıra oldukça sosyal bir kedidir.

Yaşadığı coğrafyadan dolayı olduğu düşünülen sudan nefret etme huyları vardır. Sahibine duyduğu sevginin karşılığını göremediği durumlarda huysuzlaşabilir. Bu sevgiden dolayıdır ki sahibi neredeyse o da oradadır. Yüksek oyun enerjisiyle abartılı bir şekilde sahibine sevgi gösterilerinde bulunabilir. Zeki olduğu kadar inatçı da olan Ankara kedisi,  yapmaya çalıştığı ya da yapmayı isteği şeyi başarana kadar devam edecektir.

Sahip olduğu uzun vücuduna ek olarak uzun bacaklar, uzun kuyruk, uzun ve kaslı vücut yapısıyla diğer kedilere nazaran iri sayılabilecek bir yapıya sahiptir.

Bu içeriğimizde sizlere bazı kedi ırkları hakkında elimizden geldiğince bilgiler vermeye çalıştık. Daha fazlası için PetSurfer’ı takip etmeyi unutmayın! Sevgiler. 

petsurfer.com

İlginizi çekebilir: Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 6 Hareketi

Bu yazıda 4 yorum var

Bir cevap yazın