Köpek dostlarımızla yürüyüşe çıkmak, onların sağlığı adına hayati bir önem taşımaktadır. Uzmanların sıklıkla vurguladığı “yorgun köpek, mutlu köpektir” söyleminde, mutluluk, sağlıklı olması anlamına gelmektedir.

 

Köpek dostlarımız, gün içinde sahip olduğu enerjiyi hareket ederek vücuttan atmalı, yorulmalıdır. Aksi takdirde köpek dostlarımızda, hareketsizlikten dolayı, oluşabilecek mental rahatsızlıkların yanı sıra obezite, kalp hastalığı ve bunlar gibi pek çok hastalık da gözlemlenebilir.

 

Tüm bu nedenlerden dolayı, günlük enerjilerini atmak amacıyla çeşitli egzersiz oyunları oynamak ve yürüyüşlere çıkmak köpek dostlarımız için son derece önemlidir.

 

Köpek dostlarımızla yapacağınız yürüyüşlerde dikkat etmeniz gereken bazı konular mevcuttur. Bu konular, köpek dostumuzun güvenliği için son derece önemlidir. Diğer hayvanlar tarafından gelebilecek saldırılar ve tabi ki köpek dostumuzun ilgisini çeken fakat gitmemesi gereken durumlar ve yerler.

 

Köpekler yapısı itibariyle son derece heyecanlı ve meraklı canlılardır. Genellikle türlere ve karakterlere göre pek çok özellik değişse de merak ve heyecan pek değişkenlik göstermemektedir. Bu merak ve heyecan yürüyüşe çıkıldığı esnada, köpek dostlarımızın ve biz hayvan sahiplerinin başını belaya sokabilir. Köpek dostlarımıza tasma takarak, onların hareketlerini acil durumlarda kısıtlayabilir, onların güvenliğini ve sağlığını koruyabilirsiniz.