Güvenlik İçin Köpek Tasması Kullanın

You are currently viewing Güvenlik İçin Köpek Tasması Kullanın

Köpek dostlarımızla yürüyüşe çıkmak, onların sağlığı adına hayati bir önem taşımaktadır. Uzmanların sıklıkla vurguladığı “yorgun köpek, mutlu köpektir” söyleminde, mutluluk, sağlıklı olması anlamına gelmektedir.

Köpek dostlarımız, gün içinde sahip olduğu enerjiyi hareket ederek vücuttan atmalı, yorulmalıdır. Aksi takdirde köpek dostlarımızda, hareketsizlikten dolayı, oluşabilecek mental rahatsızlıkların yanı sıra obezite, kalp hastalığı ve bunlar gibi pek çok hastalık da gözlemlenebilir.

Tüm bu nedenlerden dolayı, günlük enerjilerini atmak amacıyla çeşitli egzersiz oyunları oynamak ve yürüyüşlere çıkmak köpek dostlarımız için son derece önemlidir.

Köpek dostlarımızla yapacağınız yürüyüşlerde dikkat etmeniz gereken bazı konular mevcuttur. Bu konular, köpek dostumuzun güvenliği için son derece önemlidir. Diğer hayvanlar tarafından gelebilecek saldırılar ve tabi ki köpek dostumuzun ilgisini çeken fakat gitmemesi gereken durumlar ve yerler.

Köpekler yapısı itibariyle son derece heyecanlı ve meraklı canlılardır. Genellikle türlere ve karakterlere göre pek çok özellik değişse de merak ve heyecan pek değişkenlik göstermemektedir. Bu merak ve heyecan yürüyüşe çıkıldığı esnada, köpek dostlarımızın ve biz hayvan sahiplerinin başını belaya sokabilir. Köpek dostlarımıza tasma takarak, onların hareketlerini acil durumlarda kısıtlayabilir, onların güvenliğini ve sağlığını koruyabilirsiniz.


Köpek tasması eğitimi

Köpek dostunuzla dışarıdayken onun güvenliğini ve sağlığını sağlamak amacıyla köpek tasması kullanılması gerekir. Bu şekilde onu dışarıdaki tehlikelerden koruyabilir ve yapısı itibariyle merak ve heyecanla gitmek istediği tehlike durumlarından koruyabilirsiniz.

Tasma takmak köpek dostlarımızın pek de hoşuna giden bir şey değildir. Bu isteksizliğin sebebi, boyunlarında veya göğüslerindeki yarattığı baskı olabileceği gibi, merak ve heyecanla gitmek istediği yerlere gidememesi de olabilir.

Her ne kadar köpekler tasma takmaktan pek hoşlanmasa da köpek tasması onların sağlığı ve güvenliği için hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren köpeklere tasma alışkanlığı kazandırılması gerekmektedir.

Tasma eğitimi genellikle 4 ila 6 aylık köpeklere verilmektedir. Bu dönemde eğitilmeye ve öğrenmeye daha açık olan köpek dostlarımızın, tasma eğitimi alması için de en ideal dönem bu dönemdir.

Genellikle köpek dostlarımız eğitilirken, eğitim süresini belirleyen köpek dostlarımızın eğitime olan açıklığıdır. Bazı köpek dostlarımız, inatçı yapısından dolayı eğitimleri reddedebilir. Ancak tasma eğitimi için sadece bazı inatçı türler değil tüm köpek türleri karşı koyacaktır. Bu nedenle tasma eğitimi, köpek sahipleri için son derece sabır gerektiren bir eğitimdir.

Köpek dostunuzun ilk kez taktığında, tasmayı kabul etmeyip, çıkarmak istemesi oldukça olasıdır. Bu nedenle tasmayı çıkarmak amacıyla adeta size yalvarabilirler. Ancak onların sağlık ve güvenliği için hayati bir önem taşıyan köpek tasması, çıkarıldığı takdirde eğitim daha başlamadan başarısızlıkla bitmiş olur.

Köpeğinizin tasmayı çıkarmak istediği durumlarda, onun dikkati başka yönlere çekerek, tasma eğitimine devam etmelisiniz. Bu durum her ne kadar uzun sürse de bu sadece alıştırma aşamasıdır. Sabırla eğitime devam etmelisiniz.

Tasmaya alışmanın sağlanmasının ardından, köpeğinizle kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Ancak bu kısa yürüyüşlerde köpeğiniz durduğunda onu tasmasından çekmemeli, o hareket etmeye devam edene kadar sabırla beklemelisiniz. Kısa bir süre içerisinde, köpek dostunuz, tasma takmanın yanı sıra tasma ile yürüyüş yapmaya da alışacaktır. Bu noktada, tıpkı diğer eğitimlerde olduğu gibi ödül sistemi uygulayarak eğitimi daha hızlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Köpek dostunuz, tasması varken etrafa ilgiyle koşmaya çalışıyorsa sadece durmanız ve beklenmeniz gerekmektedir. Böylece yönlendiricinin o değil siz olduğunuzu ona gösterebilirsiniz. Bu sayede onu güvende tutabilir ve yürüyüşleri daha güvenli hale getirebilirsiniz. Güvenli ve keyifli yürüyüşler için köpek tasması en iyi yardımcıdır.

PetSurfer ekibi olarak, bu yazımızda sizlere Güvenlik İçin Köpek Tasması Kullanımı hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de PetSurfer, ailesine katılarak, geniş hayvansever ailemizin bir parçası olabilirsiniz. Daha fazlası için, takipte kalın!

İlginizi Çekebilir: Köpeğimizin Tasmasını Çekiştirmesini Nasıl Durdururuz?


Köpek tasması türünün belirlenmesi

Köpek dostlarımızın güvenliği için kullanılan tasmaların seçimi oldukça önemlidir. Köpeklerin eğitimi, genel davranışları ve vücut yapıları tasma seçimi yapılırken belirleyici olan hususlardır.

Köpeğinizin vücut yapısı tasma belirlenirken en çok dikkat edilen konudur. İri yapılı ve güçlü bir köpek için boyun tasması yetersiz kalabilir. İri köpekler için göğüs tasması kullanmak daha sağlıklı olacaktır.

Sürekli zıplamayı seven köpek dostlarımızın kullanacağı taslamalar da zıplama huyu göz önüne alınarak, göğüs tasması olarak belirlenmelidir. Aksi takdirde zıpladıkları durumlarda boyunları zarar görebilir.

Pek de iri sayılmayan ve genel olarak sakin tavırlar sergileyen bir köpek dostumuz için boyun tasması yeterli olacaktır. Boyun ve göğüs tasmalarının yanı sıra eğitim taslamaları da mevcuttur. Bu taslamalar köpek dostlarımızın eğitimlerinde oldukça faydalı olabilirler.

Bazı tasmalar dikenli ve zincirli olarak tasarlanmaktadır. Bu gibi tasmalar kullanıldığı durumda, köpek dostlarımızın canını yakmayacak şekilde ayarlanmalıdır. Tasmalar estetik amaçla değil, köpeklerin sağlığı ve güvenliği için kullanılır.

Ağır tasmalar köpek dostumuzun boynunu incitebilir ve hatta onda kalıcı hasarlara sebep olabilir. Bu nedenle tasma seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da tasmanın hafif olmasıdır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Olması Gereken Aşılar

Bu yazıda 10 yorum var

  1. dicycloverine tablets ip

    Common side effects of dicyclomine may include: drowsiness, dizziness, weakness.

Bir cevap yazın