En Kolay Beslenen Akvaryum Balıkları

You are currently viewing En Kolay Beslenen Akvaryum Balıkları

Evinizin bir köşesinde estetikte mükemmele yakın, adeta görsel bir şov oluşturmak için bir akvaryum ve birkaç harika balık yeterli olacaktır. Tabii bu görsel şölenin ilk bakışta oldukça zor görünen bir de bakım kısmı var. Biz de sizler için beslenmesi kolay akvaryum balıklarını derledik, gelin birlikte göz atalım!

Bakımı Kolay Akvaryum Balık Türleri

Genellikle evcil hayvan kavramı pek çok kişinin aklına yalnızca kedi ve köpek olarak gelir ancak balıklar da harika evcil hayvanlardır. Her ne kadar kediler ve köpekler kadar etkileşimde bulunabileceğiniz bir tür olmasalar da bu bazı evcil hayvan sahipleri için büyük bir avantajdır.

Kediler ve köpekler durmadan hareket etmek ve ilgi görmek isteyen canlılardır ancak balıklar aksine bunlara ihtiyaç duymazlar. Onlar için temiz bir akvaryum, iyi çalışan bir havalandırma filtresi ve bir yem düzeni yeterlidir. Ancak balık beslemeye yeni başlayanlar için bakımları biraz karmaşık gelebilir. Kimi balık türleri akvaryumu bolca kirletirken, kimisi temizler, kimisi ise sürekli olarak yavrulayarak akvaryum popülasyonunu devamlı olarak artırır. Bu nedenle yeni başlayanlar için bakımı ve beslenmesi kolay balık türlerinden 10 tanesini sizler için derledik.

1. Japon Balığı

Adından da anlaşılabileceği gibi Asya kökenli bir balık türü olan Japon balığı, hem etçil hem de otçul bir canlıdır. Barışçıl ve uysal bir karaktere sahip olduğu için beslemesi kolay bir tür denebilir. Ortalama olarak 20 cm boyutlarına ulaşabilir. İdeal yaşam koşullarının sağlanması için akvaryum içi su sıcaklığının 18-24 derece arasında olması önerilmektedir.

Diğer balık türlerine kıyasla oldukça uzun bir ömre sahip olan Japon balığı, yaşam koşullarına göre 10 ile 30 yıl arasında yaşayabilir. Sadece kendi türüyle beraber yaşayabilen bu süs balığı, diğer türlerle iyi anlaşamaz. Bu nedenle Japon balığı beslemek istiyorsanız, ya tek başına ya da kendi türünden diğer balıklarla beslemelisiniz.

2. Çöpçü Balığı

Çöpçü balığı, her akvaryum sahibinin vazgeçilmez süs balıklarından biridir. Akvaryumun temizliğini sağlayan çöpçü balığı, diğer balıklarla da uyum içinde olmasıyla beslenmesi kolay balık türlerinden birisidir. 24-28 derece su sıcaklığı ile ideal yaşam koşulları sağlanabilir.

Genel kanı olarak dipteki kirleri yediği düşünülen çöpçü balığı, aslında dibe çöken yemleri yemektedir. Sürü balığı olduğundan çöpçü balığı besleme süreci, en az üç veya altı balıktan oluşan gruplar halinde olmalıdır. 12 cm’ye kadar ulaşabilen boyu ile akvaryumların demirbaşı olan bu akvaryum balığı, bıyıklarını kullanarak dipten beslenmektedir. Bu nedenle akvaryum tabanında kesinlikle nitrat oranına dikkat edilmeli ve keskin veya köşeli taban malzemesi kullanılmamalıdır. Bakımı oldukça kolay olan Çöpçü balığının en önemli özelliği diğer balıkların aksine akvaryumun temizlenmesinde rol oynamasıdır.

3. Beta Balığı

Eşi benzeri olmayan büyüleyici bir güzelliğe sahip olan beta balığı, diğer türlerin yanı sıra kendi türündekilerle de anlaşamaz. Kavgacı siyam balığı olarak da bilinen bu tür, tek başına beslendiği durumda oldukça hareketsiz ve sakin bir izlenim verebilir. Ancak diğer balıklarla beraberken oldukça hareketli ve saldırgan olacaktır.

Beta balığı beslemek oldukça kolaydır. İdeal yaşam koşullarının sağlanması için en uygun su sıcaklığı 25-27 derece arası olmalıdır. Diğer akvaryum balıklarıyla kıyaslandığında uzun bir hayat yaşayabilir. Etçil olan bu tür, pek çok renk ve yapıda olabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bir akvaryumda sadece bir erkek Beta balığı bulunması gerektiğidir.

4. Melek Balığı

Balık beslemek isteyen kişilerin kesinlikle deneyimlemesi geren melek balığı, hem etçil hem de otçuldur. 35 cm’ye varan boyutlarıyla oldukça büyük bir yapıya sahiptir. En Büyük dezavantajı diğer türlerle pek iyi anlaşamamasıdır. Çok farklı renk ve yapıda olabilen melek balığı, büyük yapıdaki balıklar için tehlikeli durumda değilken kendinden küçük balıkları yeme ihtimali vardır. Bu nedenle lepistes ve Japon balığı ile aynı akvaryumda olması önerilmez.

24-30 derece su sıcaklığındaki akvaryumlar, bu tür için oldukça ideal bir yaşam alanıdır. Gösterişli ve estetik görüntüsü, onu her zaman ön plana taşır. Uygun koşullar sağlandığında melek balığı beslemek, son derece kolaydır. Kendi türüyle aynı ortamda bulunursa kendine bir eş edinebilir ve 10 günde bir yavrulayabilir.

İlginizi çekebilir: 5 Adımda Harika Akvaryum Yapımı

5. Kılıçkuyruk Balığı

Balık beslemeye yeni başlayan kişilerin sıkça tercihi olan kılıçkuyruk, otçul bir canlıdır. Onu öne çıkaran özelliği ise kılıca benzeyen kuyruğudur. Pek çok renkte olabilen kılıçkuyruk balığı, genellikle barışçıldır, diğer balıklarla uyum içinde yaşayabilir. Hareketli bir yapıya sahip olan bu süs balığı, 12 cm’ye varan boyutlara ulaşabilir. Sürü balığı olduğundan, kılıçkuyruk balığı beslemeye en az beş adet ile başlanmalıdır. Sık sık yavrulayan bu balık, yavruladıktan sonra yavrularından uzak tutulmalıdır. Aksi takdirde yavrularını yiyebilir.

6. Zebra Balığı

Oldukça hareketli ve barışçıl bir mizacı olan zebra balığı, akvaryum sahipleri tarafından sıkça tercih edilen bir diğer türdür. Asya kökenlidir ve 4-6 cm boyutuna ulaşabilmektedir. Genetik araştırmalarda sıkça kullanıldığı için pek çok farklı rengi ile karşılaşılabilir. Sürü halinde yaşadığı için Zebra balığı beslenmesi, akvaryuma uyum sağlaması için altı ya da sekiz adet alınarak sağlanmalıdır. Diğer türlerle uyum içinde yaşayabilen bu cinsin, sadece üreme dönemlerinde saldırganlaştığı gözlemlenebilir. Bu üreme dönemlerinde diğer balıklardan ayrılması faydalı olabilir.

Üreme dönemlerinde 80-180 arası yumurta üretebilen Zebra balığı, çok hızlı üreyebilir. Bu nedenle üreme dönemlerinde su sıcaklığı normalden daha aşağıya çekilmelidir. İdeal yaşam koşullarını sağlamak için 25 derece sıcaklık onun için yeterli olacaktır.

7. Moli Balığı

Yaklaşık 3-6 cm boyutlarına ulaşan moli balıklarının en büyük olanları 15 cm’yi bulabilir. Bu tür, küçük ve barışçıl canlılardır. Moli balığı beslemek oldukça kolaydır. Hemen hemen her akvaryum ortamında ve her tür balık ile uyum içinde yaşayabilirler. Ancak bazı yüzgeç yiyen türlerle birlikte yaşaması tavsiye edilmez. Bu türün sahip olduğu büyük yüzgeçler, diğerleri tarafından yenilmesine yol açabilir.

Moli balığı türü için ideal akvaryum sıcaklığı 20-28 derece arasında olmalıdır. Oldukça sık üreyen bu türde her erkek Moli için iki ya da üç dişi alınmalıdır. Sürekli olarak üreyen ve her seferinde çokça yavrulayan bu tür kısa zamanda akvaryumun kalabalıklaşmasına sebep olabilir.

8. Astronot Balığı

Oscar balığı olarak da bilinen astronot balığı, en akıllı akvaryum balıklarından biri olarak kabul edilir. Bu tür grup olarak değil, bireysel olarak yaşar. Diğer türlerle iyi ilişkiler kuramadıklarından dolayı, sadece kendi türünden balıkların bulunduğu akvaryumda yaşamaları daha uygundur.

Etçil bir tür olan Astronot balıkları, diğer balık türlerine nazaran oldukça fazla atık üretir. Bu nedenle akvaryumun sıkça temizlenmesi gerekir. Bu türün tercih edilme sebeplerinden biri elle beslenebilen nadir türlerden biri olmasıdır. Parmaklarınızın arasında ona uzattığınız yemi yiyebilir. Bu nedenle sahipleri ile duygusal bir bağ kurabilirler. Oldukça büyük olan vücuduyla diğer süs balıklarına nazaran dev sayılabilen astronot balığı; siyah, gri veya beyaz renklerde olabilir. Pullarının üstünde genellikle turuncu benekler vardır.

9. Lepistes Balığı

Hemen hemen akla gelebilecek her renkte olabilen, her akvaryum ortamında rahatlıkla yaşayabilen ve barışçıl bir mizaca sahip olan lepistes balığı, bu nedenlerden dolayı en çok rağbet gören balık türlerinden biridir. Yeni başlayanların yanı sıra deneyimli balık sahiplerinin de oldukça tercih ettiği bu türün en önemli özelliği çok fazla renk seçeneği ile bulunduğu akvaryuma rengârenk bir görünüş katmasıdır. Üstelik lebistes balığı beslemek, diğerlerin göre oldukça kolaydır. Ortalama olarak dişi türler, 6 cm olabiliyorken, erkek türler 3 cm’dir. Onlar için en uygun sıcaklık 25- 28 derece arasıdır. 

Erkek lepistesler dişilere kıyasla daha renkli ve daha hareketli süs balıklarındandır Bu nedenle daha çok erkek tercih edilir. Çok hızlı bir şekilde üremelerinden dolayı dişi ile erkek türlerinin aynı akvaryumda bakımları, içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu nedenle genel tercih olarak hem renkli hem de daha hareketli olması sebebiyle sadece erkek lepistes balığı tercih edilir.

10. Neon Tetra Balığı

Oldukça küçük vücudunun ve barışçıl yapısının yanında parlayan pullarıyla müthiş bir görselliğe sahip olan neon tetra balıkları, kolay bakımı sebebiyle sıkça tercih edilen akvaryum balığı türleri arasındadır. Yeni başlayan akvaryum sahipleri için de mükemmel bir balık türüdür.

Yaklaşık 2 cm boyutlarına ulaşan neon tetra balık türü, grup halinde bulunmaktan hoşlanır. Bu nedenle, bakılacağı takdirde bir değil birkaç tane alınmalıdır. En az 8’li grup olarak yaşayan bu tür, sürü halinde harika bir uyumla ve barışçıl bir şekilde yaşarlar.

Parlak pullarındaki yatay şeritten dolayı estetik olarak ön plana çıkan neon tetra balıkları, 22-24 derece sıcaklı ortalamasının sağlandığı akvaryumlarda ideal yaşam koşullarını bulabilir. Bazı balık sahipleri bu balıkların parlak pullarıyla daha ön plana çıkması için akvaryum zeminin siyah kumla kaplayarak görsel bir zenginlik sağlayabilir.

Daha fazlası için tıklayın: Evde Beslenebilen 7 Sıra Dışı Akvaryum Balığı

Bir cevap yazın