Filler, dünya üzerindeki en muhteşem canlılardan birisidir. Bu muhteşemliği anlamak için pek çok farklı şey yazılabilir. Ancak tüm yazılanlar ufak bir parçasından fazlasını anlatmaya yetmeyecektir.

 

Filler, iri cüsseleri ve uzun hortumlarıyla heybetli ve gövdesinden daha büyük kalbiyle dünyayı yerinden sallayabilecek muhteşemliğe sahip bir canlı türüdür. Afrika’dan Asya’ya yaşam sürdükleri geniş coğrafyalarda her zaman tüm ilgileri üzerlerine çekerler.

 

Filler yaşadığı coğrafyalardaki her kültüre katkıda bulunan canlılardır. Tarih sahnesinde çağ açıp katacak kadar, yani cüssesi kadar büyük bir öneme sahiptirler. Kendilerine atfedilen rollerin her zaman hakkını veren bu canlılar, genellikle görenleri korkutmaktadır.

 

Filler büyük cüsselerinin aksine son derece naif ve sevimli canlılardır. Otçul canlılar olan filler, yemek yerken ve su içerken öylesine büyülü davranırlar ki puanı en yüksek filmler bile onlardan sonra gelir. Öylesine mutlu ve sevimli canlılar olan filler, sahip oldukları tüm bu özelliklerden dolayı zaman içerisinde kendilerini çok farklı rollerde bulmuşlardır.

 

Her ne kadar fillerin dramı içlerimizi burksa da bu konuya değinmeden filleri tam olarak anlamak ve bilmek mümkün değildir. Tarih sahnesinde kimi zaman ulaşım aracı kimi zaman sirklerde eğlence kimi zaman ise savaşlarda kendine yer bulan filler, yaşam alanları dışında çok yerde bulunmuşlardır. Böylesine zor bir tarihe sahip olan filler, yine de insanlardan uzaklaşmayıp affetme yolunu seçmişlerdir.

 

Filler, iri cüsseleriyle her yerde bulunmasa da dünya üzerinde her evde kendilerine yer bulabilen canlılardır. Kendisine atfedilenler, onun heykel ve biblolarıyla her eve girmesine sebep olmaktadır. Çeşitli kültürlerde; güç, başarı, şans ve dayanıklılık gibi çeşitli anlamlar yüklenen filler, Anadolu topraklarında bereketi sembolize eden muhteşem canlılardır.

 

İlginizi çekebilir: Fillerin Özellikleri ve Hakkında 14 İlginç Gerçek