Atlar, destanlara konu olan ve muhteşemlikleriyle her zaman ön plana çıkan canlılardır. Öyle ki tüm destanlarda, hikayelerde ve masallarda kendine yer bulan bu müthiş hayvanlar, insanoğlunun yaşamı boyunca her anında yanında olmuştur.

 

Atlar, evcilleştirilmeleriyle insan hayatına ve insana en çok dokunan canlılardır birisidir. Hatta bu sıralamanın başında geldikleri de söylenebilir. Tarih sahnesinde kimi zaman ulaşım aracı rolü gören atlar, kimi zaman tarımda kimi zaman ise sporda rol almıştır. Bu nedenle insan hayatının her noktasında bulundukları rahatlıkla söylenebilir.

 

Dünyadaki nerdeyse her kültürün bir öğesi olan atlar, bizim kültürümüz için farklı bir öneme sahiptir. Türk kültüründeki en önemli motiflerden birisi olan atlar, kutsal sayılan ve el üstünde tutulan canlılar olmuştur.

 

Öylesine kutsal ve özel olarak bilinen atlara bu kutsallığın atfedilmesinde, her türlü durumda insanların yanında ve yardımında olmaları önemli bir rol oynamıştır. Yürüyerek gidilecek ve yıllar sürecek yolların aylara indirgenmesi ve insan eliyle yapılacak bazı işlerin atların yardımıyla daha hızlı ve daha kolay hale gelmesi, o dönemki teknoloji ve insan hayatı göz önüne alındığında çığır açacak niteliktedir.

 

Tüm bu sebeplerden dolayı atlar, insan hayatında çok büyük bir yere sahip olan ve birazdan bahsedeceğimiz sadakat ve duygusallığıyla her manada muhteşem canlılardır. Bundan dolayı muhteşem hayvanlar serimizin bu haftaki konuğu olarak atlar yer alıyor. Gelin birlikte bu muhteşem canlıları birlikte inceleyelim!

 

İlginizi çekebilir: Zekalarıyla Öne Çıkan 10 Muhteşem Hayvan!