Muhteşem Hayvanlar Serisi 5: Hamsterlar

You are currently viewing Muhteşem Hayvanlar Serisi 5: Hamsterlar

Sahip olduğu sevimlilik ve tatlı halleriyle çizgi filmlerde dahi yer alan hamster cinsi, sahip olduğu eşsiz karakter, muhteşem zeka, azimli kişilik bunlar gibi birbirinden ilginç özelliklerle görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır.

Tarih sahnesine ne zaman çıktıkları belli olmayan hamsterlar çok da uzak olmayan bir tarihte, 1930 yılında ansiklopedilerde kendilerine yer bulmuşlardır. 1930 Suriye’de bulunan bir anne ve 12 yavru hamster kayıtlara geçirilen ilk hamsterlardır. İlerleyen zamanda kardeşlerin çapraz olarak çiftleştirilmesiyle insan eliyle çoğalan hamsterlar günümüzdeki hamster cinslerinin ilk nesli olarak görülmektedir.

Hamster cinsi genellikle tarımın yaygın olarak yapıldığı alanlar olan bozkırlarda yaşamaktadır. Doğu Avrupa ve Batı Asya arasında kalan bölgeler hamster cinsleri için anayurt olarak adlandırılabilir. Toprak altında yaşayan hamsterlar, yuvalarını tıpkı biz insanların yaptığı gibi odalarla bölerek yaparlar. Zeminin yumuşak olması için yerleri otlarla kaplayan müthiş hamster zekası, aynı zamanda yiyeceklerini de kiler olarak kullandıkları odada tutmaktadırlar.

Hamster türü, günümüzde köpekler ve kedilerden sonra gelen, en çok beslenen evcil hayvanlardır. Sahip oldukları naif ki buna kimileri çekingen de diyebileceği yapıları onları bu denli sevimli yapan özelliklerin başını çekmektedir. Bu çekingenlikten dolayı iletişim kurulması son derece zor olan hamsterlar son derece sakin bir karaktere sahiptir. Diğer hayvanlarla ve insanlarla zaman içerisinde son derece iyi ilişkiler kurabilen hamster cinsi evinde ses ve hareket olmadan bir arkadaş isteyenler için tam olarak biçilmiş kaftan olarak adlandırılabilmektedir.

Bakımları her ne kadar detay barındırsa da zaman içerisinde ona alıştığınızda işten bile sayılmayacaktır. Sahip oldukları sakinlik ve sevimlilik sizi motive edecek ve kendinizi onlarla ilgilenmekten alıkoyamayacaksınız.

İlginizi çekebilir: Hamsterlar Hakkında Bilinmeyenler ve Bakım Tavsiyeleri


Hamsterların fiziksel özellikleri

Hamsterlar için oversize moda akımının atası olduğu söylenebilir. Bunun sebebi sahip oldukları vücutlarına derileridir. Yuvarlak ve parıldayan, kendileri gibi muhteşem gözlere sahiptirler. Genellikle 20 cm’den daha kısa bir vücut boyuna sahip olan hamster türü, minik elleri ve tombul gövdesiyle öne çıkmaktadır.

Minik, kısa ve hatta gözle dahi zor görülen kuyrukları 1cm’den de kısa olan hamsterlar dört ayaklarını da muhteşem bir şekilde kullanabilen, muhteşem tırmanıcılardır. Kısa boylarına ve küçük bedenlerine doğru orantılı olarak vücut ağırlıkları da 200gram’dan fazla olmamaktadır.


Hamsterların kendine has özellikleri

Hamsterlar kendilerine özgün bir karaktere sahip canlılardır. Zayıf görme yetilerine rağmen muhteşem yön bulma duyusuna sahiptirler. Üstün koklama ve işitme duyularına sahip olan hamster türü, ön ayaklarını tıpkı bir el gibi kullanabilmektedir.

Yemek yemekte ve bir şeyleri taşımak için kullandıkları ön ayakları, adeta bir el görevi görmektedir. El gibi kullandıkları bu iki ön ayaklarında dörder parmakları vardır. Arka ayaklarında ise beşer parmakları vardır. Yanaklarında kesecikleri bulunan hamsterlar, bu kesecikleri depo olarak kullanmaktadırlar. Buldukları yiyecekleri, üstün zekalarıyla tasarlayıp inşa ettikleri yuvalarındaki kilerlerine götürürken bu keseciklerde saklamaktadırlar. Zekasının bir getirisi olacaktır ki hamsterlar son derece meraklı canlılardır. Gözlem konusunda oldukça iyi canlılar olup etraflarında gelişen olayları an ve an kaydederler.

Erkek hamster cinsi genellikle son derece sakin canlılardır. Gün içerisinde genellikle uyuyan bu canlılar, geceleri de nadiren hareket etmektedir. Kimileri onları bu sebepten ötürü tembel olarak adlandırmaktadır.

Dişi hamster türü erkeklere kıyasla daha hareketli, daha agresif ve daha canlılardır. Onlar da tıpkı erkek hamster türünde olduğu gibi gündüzleri uyuyup geceleri hareket etmeyi severler. Her iki cinsiyetteki hamsterlar da yalnız bir şekilde yaşamaktan hoşlanmaktadırlar. Ancak süre yaşamına da kolayca uyum sağlayabilirler.

Hamsterlar genellikle kahverengi ve sarı renk tonlarında tüylere sahiptirler. Son derece güçlü bir vücut direncine sahip olan bu muhteşem hayvanlar, bu güçlü bağışıklık sistemi ile nadiren hastalanmaktadırlar. İyi bir bağışıklık sistemine etki eden faktörlerden birisinin de iyi beslenme olduğu söylenebilir.

Sevimli oldukları kadar ürkek canlılar olan hamsterlar, yüksek sesten ve ani hareketlerden hiç hoşlanmazlar. Ani bir hareket ve yüksek sesler onları ürkütebileceği gibi minik kalplerine de fazla gelebilir. Bundan dolayı eğer bir hamster sahiplenecekseniz, mutlaka onların hayatına uyumlu olacak şekilde; sessiz ve sakin bir yaşama sahip olmalısınız. 


Hamsterlar nasıl beslenir?

Hamster türü hepcil bir türdür. Genellikle altlarına yuvalarını yaptıkları tarlalardan beslenmektedirler. Bunun yanı sıra meyve ve sebze ile de beslenebilirler. Sahip oldukları keskin ön dişlerini aktif olarak kullanabilen hamster türü, bu keskin ön dişler sayesinde oldukça güçlü ısırıklarıyla en zor yiyecekleri bile yiyebilmektedirler.

Beslenmesi son derece zor olan hamsterlar, her ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olsalar da sindirim sistemi onlar için her zaman sorun teşkil edebilmektedir. Sürekli olarak belirli bir diyet listesi özelinde beslenmesi gereken hamsterlar, meyve, sebze, tahıl ve tohum ağırlıklı beslenmelidir. Tüketeceği besinlerin protein bakımından zengin olması da son derece önem taşımaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda kemirgenlerin sağlıklarına iyi geldiği tescillenen ve adeta yaşamlarını uzatan besinler; ıspanak, mısır, kabak, havuç, marul, brokoli ve bezelye olarak öne çıkmaktadır. Hamster dostunuz için oluşturduğunuz diyet listesinde bu besinlere yer vermeye önem göstermelisiniz.


Hamsterların uzak durması gereken besinler

Minik bedenleri, naif yapısı ve hassas sindirim sistemine sahip olan hamster türü, beslenmesi en zor türlerden bir tanesidir. Onlar için yararlı olan ve mutlaka tüketilmesi gereken besinler olduğu gibi kesinlikle uzak durmaları gereken bazı yiyecekler de mevcuttur. Elma, çikolata, çiğ balık, acı biber, domates, soğan ve patlıcan mutlaka ve mutlaka hamsterlar için uzak durulması gereken besinlerdir.

PetSurfer ekibi olarak muhteşem hayvanlar serimizin bu yazısında hamsterlar hakkında bilgi verdik. Umarız faydalı olmuştur. Muhteşem hayvanlar olan hamsterlar hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle yorumlar üzerinden paylaşabilirsiniz. Daha fazla muhteşemlik için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Muhteşem Hayvanlar Serisi 1: Kediler

Bu yazıda 3 yorum var

  1. In most cases, poison ivy will go away on its own in a few weeks.
    The blisters should begin to dry up and the rash should start
    to fade after a week. Some severe cases may last longer and have more pronounced symptoms.

    Contact your doctor right away if any of the following conditions apply: A fever over 100° F or 37.8° C.

Bir cevap yazın