Muhteşem Evcil Hayvan Ginepig

You are currently viewing Muhteşem Evcil Hayvan Ginepig

En çok tercih edilen kemirgen türü olan ginepig, kendi içerisinde pek çok türe sahip olan müthiş sevimliliğe sahip harika ev bir evcil hayvan türüdür. Ginepig türü genellikle hamster türü ile karıştırılmaktadır. Her ne kadar birbirlerine benzeseler de birbirinden farklı iki kemirgen türüdür.

İlk olarak Güney Amerika’da ortaya çıkan bu sevimli tür, oldukça köklü de bir geçmişe sahiptir. Öyle ki Peru’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu 10 bin yıllık olduğu düşünülen bir ginepig iskeletine rastlanmıştır. Önceleri farklı amaçlar için beslenen ginepig türü, Amerika kıtasının keşfinden sonra İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve evcil hayvan olarak oldukça ilgi görmüştür.

Genellikle gruplar halinde yaşayan ginepigler, ataerkil bir toplum yapısına sahiptir. Çok eşli bir aile yapısı olan ginepiglerde, yavru erkekler büyüdüğü zaman gruptan ayrılarak, kendi gruplarını kurarlar.

Karakteristik özelliklerinden dolayı, çekingen bir yapıya sahip olan ginepig türü, tüm gününü saklanıp yiyecek aramakla geçirir. Yiyecek aradığı bölge, çekingen yapısından ötürü, güvenli yuvalarından pek de uzakta değildir.


Ginepiglerin yaşam süreleri

Ginepig, kemirgen türleri arasında en uzun ömre sahip olan canlıdır. Doğru beslenme ve yaşam koşullarının etkisiyle yaşam süreleri 12 yılı bulabilir. Bu da diğer kemirgen türlerine kıyasla oldukça uzun sayılan bir yaşam süresidir.


Evcil hayvan Ginepig

Harika evcil hayvanlar olan ginepigler, sahibine oldukça bağlı ve sevgi dolu canlılardır. Acıktıklarında, sahibinin kesin olarak anlayacağı sesler çıkartırlar. Bakımı oldukça kolay sayılan ginepigler, kedi ve köpek gibi sahipleri için sürekli hareket gerektiren canlılar değildir.

Hassas ve çekingen yapısından dolayı, oldukça ürkek canlılardır. Öyle ki gürültüden ve ani hareketlerden hiç hoşlanmaz ve korkarlar. Sebebi ise bu minik sevimli türün kendi halinde, ancak genellikle başka hayvanların hedefinde olmaktır.

Kolay korkan yapısından dolayı, yüksek sesten ve ani hareketten çok kolay etkilenebilir ve hatta ani bir gürültüde korkudan kalp krizi geçirebilirler. Bu nedenle ginepig beslemek isteyen kişilerin, tıpkı ginepigler gibi sakin bir yapıda olmalarında oldukça fayda vardır.

Sahibiyle zaman geçirerek ona alışmasının ardından, kendini ona sevdirmeyen çalışan ginepigler, tüylerinin okşanmasına bayılırlar. Alıştıkları sahipleriyle konuşmaya bayılan ginepigler, tıpkı acıktığındaki gibi anlaşılır sesler çıkartarak teşekkür edebilir ve sevgi gösterisinde bulunabilirler.

İlginizi Çekebilir: Sıra Dışı Evcil Hayvanlar


Ginepiglerin beslenme şekli

Ginepig, vejetaryen bir tür olup sadece ot, tohum, meyve, sebze ve dallarla beslenir. Ginepigler, bu besinlerin yanı sıra fıstık ve çekirdeğe bayılırlar. Ginepig vücudu, tıpkı insan vücudunda olduğu gibi C vitaminini kendi içerisinde üretemez. Bundan dolayı C vitamini değerleri yüksek besinler tüketmelidir.

Evcil ginepigler için, günlük lif ihtiyaçlarını otlardan karşılamasının yanı sıra C vitamini değeri yüksek olan domates, brokoli, salatalık, pancar, ananas, limon, marul, bamya, ıspanak, kereviz, üzüm, portakal ve maydanoz gibi sebze ve meyveler de verilmelidir. Lif ihtiyacını karşılamak için de ot, kuru mama ve saman ile beslenebilir.

Çok fazla sıvı tüketmesi ginepigler için oldukça olumsuz bir durumdur. Bu nedenle kuru mamalarla beslenmek ginepigler için daha doğru olacaktır. C vitamini yüksek meyve ve sebzelerin yanında sürekli olarak kafeslerinde kuru mama, ot veya bunlar gibi besinler bulundurulmalıdır. Ginepiglerin sadece kuru mama ve kuru otlarla beslenmesi de her ne kadar günlük lif ihtiyacını karşılasa da, vücudunun C vitamini eksikliğinden dolayı alması gereken diğer besinler de mevcuttur. Bu nedenle minik sevimli dostunuzun kafesinde sürekli olarak bulunması gereken besinlerin arasında bir de yüksek C vitamini değerlerine sahip besinler vardır.


Ginepig bakımı

Ginepigler oldukça temiz canlılardır. Ancak her ne kadar temiz olsalar da tuvalet ihtiyaçları için hem kafesin hem de kendilerini sağlıkları için bu minik canlılara hijyenik bezler giydirilmelidir. Her 2 veya 3 günde bir olacak şekilde belirli aralıklarla, bu bezler değiştirilmeli ve kafesleri temizlenmelidir.

Ginepiglerin güzelliğine güzellik katan harika tüyler, güzel olduğu kadar özenli de bir bakıma ihtiyaç duyar. Bebek fırçası gibi yumuşak fırça veya taraklarla, bu güzel tüylerin düzenli olarak fırçalanması veya taranması gerekmektedir. Bu işlem sonucunda ölü hücrelere sahip tüylerden kurtulup, minik sevimli dostlarımıza sağlıklı ve parlak bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Genellikle ginepigler, kuru pudra şampuanlar ve köpük şampuanlarla silinerek, su kullanılmadan temizlenebilir ancak gerek duyulduğu durumlarda, nazik ve yavaş bir şekilde, özel şampuanlar kullanarak ılık suyla banyo yaptırılabilir. Ancak banyo esnasında bu minik sevimli dostlarımızın kulak ve gözlerine asla su gelmemelidir. Banyo sonrasında mutlaka fön makinesi yardımıyla kurulanmalıdır.

PetSurfer ekibi olarak, bu içeriğimizde muhteşem evcil hayvan ginepig hakkında, elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de PetSurfer ailesine katılabilir ve büyük ailemizin bir parçası olabilirsiniz. Daha fazlası için, takipte kalın!

İlginizi Çekebilir: Hamsterlar Hakkında Bilinmeyenler ve Bakım Tavsiyeleri

Bu yazıda 3 yorum var

Bir cevap yazın