Sokak Hayvanlarını Sahiplenmek İçin 7 Sebep!

You are currently viewing Sokak Hayvanlarını Sahiplenmek İçin 7 Sebep!

Evcil hayvanlar, insanlarla aynı evleri paylaşan, onların en yakın dostu olan, son derece sevimli ve sahipleri için neşe kaynağı olan, muhteşem canlılardır.

Sadece evcil hayvanlar değil, tüm hayvanlar son derece önemlidir. Bunun sebebi doğal dengeyi sağlamakla sınırlı değildir. İnsanlar hayatları boyunca pek çok yenilik ve gelişmeyi hayvanlardan esinlenerek gerçekleştirmiştir.

Bizlere her konuda yol gösteren, en yakın dostluk görevinin üstlenen ve hiçbir karşılık beklemeden saf sevgisini biz insanlara sunan bu değerli canlıları, mutlaka evimize almalı ve insan olmadan önce hayvan olmayı becermemiz gerekiyor.

Hayvan olmak; karşılıksız sevgi göstermek demektir, tüm hayatını sokakta insan olduğunu düşünenlere rağmen yaşamaktır. Hayvan olmak; bir insan tarafından bir eve konulup hiç ilgi görmemek olduğu kadar, yeni doğan bir bebeğin tüm hayatı boyunca en yakın arkadaşı olup, ona sevgiyi öğretmektir. Kısacası, çok şeydir hayvan olmak…

Pek çok atasözünden ve deyişlerden yola çıkarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki; hayvan sevmeyen, insan sevemez. İyi insan olmanın ilk şartı, sevmektir. Sevgi gösterenin sevgi bulduğuna, kendi hayatlarımızdan çokça örnek bulabiliriz.

Genellikle insanlar, görünüşlerine ve cinslerine göre evcil hayvan seçmektedir. Bunun sebebi, onlara bir yuva vermek ve en yakın dost edinmek değil, çevresindeki insanlara sergileyebilecekleri bir imaj yaratmaktadır.

Sokak hayvanları, en çok ilgi ve alakaya ihtiyaç duyan canlılardır. Bunun nedeni ise her mevsime ilk onların tanıklık edip, israfı ilk onların görmesidir. Sokaktaki yaşama ve tüm olumsuzluklar ilk onların tanık olmasıdır.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyen kişilerin, nicelikten ziyade niteliğe önem vermesi ve ihtiyacı olan bu yardıma muhtaç canlılara el uzatması, hem bu canlılar için hem de kendi vicdanları için alması gereken en etik karar olacaktır.

Sokak hayvanlarını sahiplenmek için 7 farklı sebebi sizler için sıraladık. Bu sevimli ve bizler ihtiyacı olan canlıları neden sahiplenmeliyiz birlikte bir göz atalım!

İlginizi çekebilir: Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler


6. Ekolojiye sahip çıkmak için

Dünya üzerindeki ekosistem, son derece hassastır. Öyle ki, pek çok türün nesli tehlike altındadır. Bunun yanı sıra, dünyadaki sitemde en ufak bir değişiklik, tüm hayatı tehlikeye sokabilir. Bu sebepten ötürü, dünya üzerindeki her canlı en az insanlar kadar değerlidir.

Sokak hayvanları da bu ekolojik sistemde son derece önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayıdır ki; sokak hayvanlarını korumak amacıyla pek çok kampanya yürütülmektedir. Sokak hayvanları için konulan mama ve su kaplarının yanı sıra kedi ve köpek evleri de bu kampanyaların somut örnekleri arasındadır.

Sokak hayvanları için bir şeyler yapmak ve onlar için çabalamak ekosistemin korunması için yapıldığından, insanlar için de son derece olumlu bir durumdur. Bu sebepten ötürü, sokak hayvanlarına sahip çıkmak son derece önemlidir.


5. Sevgi paylaştıkça çoğalır

Sevgi de mutluluk gibi paylaştıkça çoğalır. En insanı duyguların başında, sevmek ve sevilmek kavramları gelmektedir. Bu sebeple insanlar, tüm hayatları boyunca sevecek bir şey veya birsini aramaktadır.

Aranılan sevgi, kimi zaman bir eşyada kimi zaman bir işte kimi zaman ise başka bir insanda olabilir. Ancak sevmek, insan için tek başına yeterli olan bir duygu değildir. Sevmek, karşılıklı bir iştir. Bu sebeple, sevilen şeyden ziyade sevgi görülen şey daha değerlidir.

Evcil hayvanlar, sahiplerine karşılıksız olarak sevgilerini sunarlar. Bu sevgi, sadakati de beraberinde getirmektedir. Dolayısıyla, insanı mutlu hissettirecek olan sevilme hissi, evcil hayvan dostlar tarafından karşılanabilir.

İlginizi çekebilir: Ölen Sahibini Tam 80 Gündür Aynı Yerde Bekliyor


4. Özümüzde var!

İnsanlık tarihine göz attığımızda, insanın varoluşundan bu yana, hep bir evcil hayvana sahip olduğunu görürüz. Kimi zaman ulaşım için kimi zaman güvenlik için kimi zamansa sadece mutlu hissetmek içindir.

Evcil hayvan edinme kültürü, insanın yerleşik hayata geçmesinden önce de var olan bir durumdur. Bu sebeple, evcil hayvan sahiplenme işinin insanın özünde olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Bu duruma ek olarak, farklı kültürlerin mitolojik öğelerini incelediğimizde, pek çok tanrı figürünün, evcil hayvanı olduğuna tanıklık edebiliriz. Bu bağlamda bakarsak, evcil hayvan sahibi olmak, tüm dünyadaki kültürlerin ortak noktası olabilir.

Evcil hayvan sahiplenme, biz insanlar için son derece doğal ve atalarımızda gördüğümüz, bir manada geleneksel bir iştir. Eğer bir evcil hayvan sahiplenme kararındaysanız, bu kararı almadan önce sokak hayvanlarını düşünerek başlamalısınız.


3. İnsan olmak için

İnsan olmak, sadece iki ayak üstünde yürümek değildir. İnsan olmak, büyük binalar inşa edip, çatal bıçak kullanmak da değildir. İnsan olmak; düşünmektir. Düşünmek, duygularının farkına varmak ve bu duygu açığını tatmin etmektir.

Bu bağlamda, vicdani olarak kendini rahat hissetmek de duyguların doğru bir şekilde karşılandığının ibaresi olabilir. Vicdani olarak, bir şeyin doğru olduğunu düşünmek, insanı mutluluğa ve huzura taşıyacak iştir.

Temel yaşam ihtiyaçları olan, barınma ve beslenme gibi gereksinimleri kendi başlarına karşılayamayan sokak hayvanları için yardım eli uzatmak ve onlara bir yuva vermek, bir insanın vicdanını rahatlatacak ve ona iyi bir şey yaptığını hissettirecek işlerin başında gelmektedir.

Sahipleri için en yakın dost konumunda olacak evcil hayvanlar, bizlere insan olduğumuzun farkına vardıracak canılardır. Onlara gösterilen sevgi ve alaka, mutluluk ve huzur olarak sahibine geri dönecektir.

İlginizi çekebilir: Sokak Kedileri İçin Kedi Evi Yapalım


1. Baştan bir hikaye yazabilirsiniz

İnternette sokak hayvanları diye bir arama yaptığınızda genellikle karşınıza sahiplenilen bir sokak hayvanının, sahibinin hayatını nasıl olumlu yönde değiştirdiğine dair bir hikaye çıkar.

Bu hikayeler bir çoğumuzu derinden etkiler. Bunun sebebi ise, görülen durumlardan bir parçanın bizlerin içinde de bulunmasıdır. Bundan dolayı, herkes kendi hikayesini yazmak ister.

Yardıma ihtiyacı olan bir sokak hayvanını sahiplenerek, kendi hikayenizi yazabilirsiniz. Bu sevimli sokak hayvanı ile yaşadıklarınızla, insanlara ilham kaynağı olabilirsiniz. Bu sayede, sokak hayvanları konusunda bir farkındalık yaratabilir ve insanların kendi hikayelerini yazmaları için onları sahiplenmesine sebep olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Madde Bağımlısı James Bowen’ın Hayatını Değiştiren Dost Canlısı Kedi Bob


2. Onların size sizin de onlara ihtiyacınız var

İnsanlar, yapıları itibariye duygusal canlılardır. İnsanın temel ihtiyaçlarına bakıldığında sosyalleşmek ilk sırada gelecektir. İnsanlar paylaşmak ister. Paylaşmak istedikleri; evleri, yemekleri, dertleri, mutlulukları ve sevgileridir. Kısacası insanlar, hayatlarını paylaşmak isterler.

Bu sebeple, ilk insandan itibaren hayvanları kendilerine dost edinmişlerdir. Tarihin farklı kesitlerine göz attığımızda, çeşitli kültürlerdeki tanrı figürlerinin bile evcil hayvanları vardır. Koca bir tarihte yer edinen, insanın en samimi ve her şeyini paylaşabildiği dostlardır evcil hayvanlar.

Sokak hayvanları, hayatlarını sürdürebilmek için sürekli olarak savaş veren canlılardır. Bunun sebebi genellikle bizlerin insan olamamasıdır. İnsanlar onların hayatlarını kolaylaştırabilirken, çoğu zaman bunu yapmamaktadır.

Sokak hayvanları, temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan canlılardır. Sağlıklı beslenme, onlar için sadece bir kavramdır. Eğer şanslılarsa iyi bir insanın bıraktığı mama kabında yiyecek bulabilirler ve yine şanslılarsa kar yağarken bir kedi evi veya köpek evi bulabilirler.

Bir ele ihtiyacı olan bu sevimli sokak hayvanları için bir yuva yaratmak, hem biz insanların paylaşma ihtiyacını giderecek hem de onların karşılayamadıkları hayati ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bunun yanı sıra hep sahip olmak istedikleri sıcak bir yuva hayalini de onlarla kavuşturacaktır.

İlginizi çekebilir: Yusuf Uçar ve Rehber Köpeği Aslan


7. Kimse olmak için

Son zamanlarda son derece öne çıkan bir cümle olan “kimsesizlerin kimi olmak” deyimi, sadece insanlar için değil sokak hayvanları için de geçerli olan bir cümledir. Bunun sebebi ise sokak hayvanlarının da onları besleyen ve koruyan kimsesinin olmamasıdır.

Onları sahip çıkmak, pek çok açıdan bakıldığında doğru bir iş olacaktır. Gerek ekolojik gerek vicdanı ve hatta gerek dini açıdan, onlara sahip çıkmak en etik davranışlar arasında gösterilir.

Eğer bir evcil hayvan edinme kararı aldıysanız, ilk tercihiz sokak hayvanları olmalıdır. Çünkü onların size, sizin onlara olduğundan daha çok ihtiyacı var. Satın alma, Sahiplen!

PetSurfer ekibi olarak bu yazımızda, sokak hayvanları ve neden onların sahiplenilmesi gerektiği hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de PetSurfer’ın sunduğu sahiplendirme hizmetini kullanarak, evcil havyan sahiplenebilir veya ihtiyacı olan bir evcil hayvan dostunuzu yeni sahibiyle buluşturabilirsiniz. Daha fazlası için takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Bunları Bilmeden Kedi Sahiplenmeyin!

Bu yazıda 2 yorum var

Bir cevap yazın