Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

You are currently viewing Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Köpekler, dost denildiğinde akla gelen ilk canlı türüdür. Tarihin her aşamasında insanın en yakın dostu olan köpekler, oldukça sadık, sevecen ve iyi kalpli canlılardır. Tüm bu nedenlerdendir ki hemen hemen herkes köpek sahibi olmak ister. Ancak köpek sahibi olmanın da çeşitli zorlukları vardır.

Köpekler türlerine göre farklı davranışlara ve ihtiyaçlara sahip canlılardır. Karakteristik yapısı belirlenirken yetiştirme tarzı kadar türün ortaya çıktığı coğrafyanın koşulları ve genetik geçmişi önemli rol oynamaktadır.

Köpek dostlarımız, en çok sevgiye ihtiyaç duyarlar. Onları en mutlu eden şey ne bir kap su ne de bir kap mamadır. Sadece ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olan köpek dostlarımız bu ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra fiziksel ihtiyaçlarını önemseyecektir.

Köpekler konusunda neredeyse herkesin az da olsa bilgisi vardır. Bu bilginin sebebi evde köpek bakmanın yanı sıra, sokaklarda dahi köpek dostlarımızı sahiplenmektendir. Her evin köpeği olduğu gibi her mahallenin hatta her sokağın köpeği veya köpekleri vardır.

İnsanların evcil hayvanlarla yaşamak istemesinin çeşitli nedenleri vardır. Kimi zaman insanlar yalnız yaşamaktan sıkıldığından evine, bir evcil hayvandan ziyade ev arkadaşı olarak bir köpek dost sahiplenebiliyor. Kimi zaman ise aileler, çocuklarına küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini kazandırmak amacıyla aileyi bir köpek dostla genişletebiliyor ki bunun nedeni hayvan sevmeyenin insan sevemeyecek olmasıdır. Unutmayalım ki hayvan sevmek iyi kalpli insanların yapacağı bir iştir.

İlginizi Çekebilir: Köpek Irkların Nelerdir? Görseller ve Açıklamalar ile Anlatım


Uygun yaşam koşulları

Köpek dostlarımız için, evde en uygun yaşam koşullarını yaratmak hayati önem arz etmektedir. En doğru yaşam alanını oluşturmak, hem köpek dostunuz hem de sizin için oldukça yararlı olacaktır. Yaşam alanını belirlerken, oluşturacağınız bölgeler, köpek dostunuzun ev içindeki düzenini sağlayacaktır.

Ev içindeki düzeni sağlarken ilk olarak belirlemeniz gereken bölge tuvalet bölgesidir. Köpek dostunuzu, önceden belirlediğiniz tuvalet bölgesine götürerek, ödül sistemi yardımıyla ona tuvalet eğitimini kısa sürede verebilirsiniz.

Ev içinde belirli bir yaşam alanı oluşturduğunuzda, sizin evde olmadığınız durumlarda, köpeğinizin evin hangi bölgelerine girebileceğini de belirlemiş olursunuz. Bu şekilde daha sağlıklı bir düzen oluşturarak köpek dostunuz ile harika birer ev arkadaşı olabilirsiniz.

Tüm canlılar gibi köpekler de yaşamak için çeşitli ihtiyaçlara sahiptir. Biz insanlardan farklı olarak köpekler, tüm ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamazlar hele ki biz insanların onları evimize alığımızda.

Köpek bakımı için uygun yaşam koşulları hayati bir öneme sahiptir. Köpeği eve alıştırmak amacıyla ona en uygun yaşam koşullarını yaratmak köpek sahibinin en önemli görevidir. Köpek sahibi olmak için ilk olarak onları iyi anlamak gerekir.

Köpeklerin ihtiyaçlarına yönelik bir ev düzeni, onları eve daha çok bağlayacak ve daha sağlıklı bir ev arkadaşlığına önayak olacaktır. Uygum yaşam koşulları, sadece köpeklerin hareket alanları ve beslenme düzeni ile sınırlı kalmayıp köpek sahibinin köpeği ile olan ilişkisini de kapsamaktadır.

Her canlıda olduğu gibi sevilmeye ihtiyaç duyan köpekler, bu sevgiyi sürekli olarak görmek isterler. Köpek bakımı için uygun yaşam koşulları yaratmak ilk olarak, ona, onu sevdiğinizi gösterecek şekildeki koşullar olmalıdır.


Köpek sahiplenmenin maliyeti

Köpek sahibi olmak, pek çok maliyeti beraberinde getirir. Köpek dostlarımızın mama, aşı ve çeşitli bakım ürünleri gibi temel ihtiyaçları oldukça maliyetli olabilir. Bu nedenle köpek sahiplenmeden önce bu maliyetleri göz önünde bulundurmak gerekmektedir.


Köpek sahibi olmak ciddi bir iştir

Bir köpek sahiplenmek, her yönüyle muhteşem bir iş olabilir ancak elbette ki bununda bazı zorlukları vardır. Ancak köpek dostunuzla geçireceğiniz güzel vakitlerin ve biriktireceğiniz anıların yanında bu zorlukların pek de önemi olmayacaktır.

Köpek dostlarımızın tıpkı biz insanlar gibi birçok ihtiyacı vardır. Ancak insanlardan farklı olarak, bu ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılayamazlar. İlk olarak köpek dostlarımıza sahipleri tarafında vakit ayırılmalıdır. Onlarla geçireceğiniz her dakika, onlar için sizde olduğundan daha fazla anlam barındırır ve size duygusal bir bağ ile bağlanırlar.

Oldukça sadık olan köpek dostlarımız, sahipleriyle vakit geçirmekten ve ilgi görmekten oldukça keyif alırlar ki bu yüzlerine ve sağlıklarına yansıyacaktır. Unutmayalım ki mutlu köpek sağlıklı köpektir.

Günlük yaşam temposunun yoğunluğundan dolayı, köpek sahipleri, onları ihmal edebilir. Bu ihmal son derece olumsuz olup, köpek dostlarımızın yalnız kalmasından dolayı depresyona girmesine sebep olabilir. Bu nedenle köpek sahiplenecek kişilerin, köpek dostlarımızla günlük olarak mutlaka vakit geçirmesi gerekmektedir.


Köpek sahiplenmek sabır ister

Köpek dostlarımız, tıpkı insanlar gibi birbirinden farklı karakterlere sahiptir. Bu nedenle bazıları gayet uysal bir karaktere sahip olup kolay öğrenebilirken bazıları ise inatçı bir karaktere sahip olup eğitime direnebilir.

Bu noktada tamamen sabırlı olup, disiplinli bir şekilde eğitime devam edilmesi gerekmektedir. Çünkü bu eğitimler her ne kadar uzun sürerse sürsün, köpeğinizle birlikte mutlu bir ev arkadaşlığı yapmak için hayati önem taşır.

Bu hayati önem taşıyan eğitimlerin başında tuvalet eğitimi gelmektedir. Bazı inatçı türler, yapısı itibariyle bu eğitime direnebilir ve hatta tamamen reddedebilirler. Ancak sabırlı olup bu eğitimin mutlaka verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, köpek dostunuzun tuvaletini salonun ortasında yapması oldukça muhtemeldir.

Sahiplendiğiniz köpek dostlarımızın, başlarda size karşı soğuk davranması ve evi garipsemesi oldukça doğaldır. Bu gibi durumlarda onunla daha fazla vakit geçirmek tek ve en iyi yöntemdir. Zaman içerisinde size alışan köpek dostunuz, sizinle derin bir bağ kuracaktır.


Günlük egzersiz ve yürüyüşler

Köpek dostlarımız da tıpkı bizim gibi gün içinde hareket etme ihtiyacına sahiptir. Günlük olarak en az 1 saat çeşitli oyunlarla egzersiz yapmalı ya da yürüyüşe çıkmalıdırlar. Bu şekilde enerjilerini harcayarak günün kalanını evde huzurlu geçirebilirler. Unutmayalım ki, yorgun köpek mutlu köpektir!

Günlük egzersiz ihtiyacı karşılanmayan köpek dostlarımız, ev içinde koşturarak, çevreye zarar verebilirler. Daha da kötüsü hareketsiz kaldıklarından dolayı çeşitli hastalıklara da açık hale gelirler. Bu hastalıkların başında da obezite gelmektedir.

Köpek bakımı her yönüyle sorumluluk gerektiren bir iştir. Bu nedenle köpek bakmak isteyen kişiler bunun bilincinde olmalıdırlar. Köpekler yapısı gereği, gün içerisinde sürekli hareket halindelerdir. Sürekli olarak hareket etmeleri ve yorulmaları onların sağlığıyla doğru orantılıdır.

Köpekler sürekli olarak hareket etmeye bayılan ve ev içerisinde çeşitli muziplikler yaparak evdekilere neşe saçan canlılardır. Sürekli hareket etmeleri onların sağlığı için de son derece önemlidir. Sürekli olarak hareket eden köpekler, hem fiziksel olarak hem de mental olarak daha sağlıklı, daha güçlü canlılardır. Unutmayalım ki, yorgun köpek mutlu köpektir.

Köpek bakmak isteyen kişiler, her ne kadar onlarla ilgilenmek ve onlara bakmakla yükümlü olsalar da günlük hayatın yoğun temposunda boğulurken onlara yeterli vakti ayıramayabilirler. Onları ne kadar severlerse sevsinler, bu gibi ilgisizlik durumları köpekler için son derece olumsuz sonuçlar doğurabilir.

PetSurfer üzerinden köpek bakımı hizmeti alarak, onlara vakit ayıramayacağınız zamanlarda, sizin yerinize, tıpkı sizin gibi köpeğinize sevgi ile bakacak bir host bulabilirsiniz. PetSurfer üzerinden alacağınız host hizmetini, isterseniz köpeğinizin düzeninin bozulmaması için kendi evinizde alabileceğiniz gibi host evine de bırakabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Köpek Bakıcılığı Yaparak Para Kazanmak


Tüy problemi

Köpek dostlarımızın, güzelliğiyle göz kamaştıran tüyleri, belirli dönemlerde dökülerek köpek sahiplerinin korkulu rüyası haline gelebiliyor. Bu nedenden dolayı, bu güzel tüyler oldukça detaylı bir bakım gerektirmektedir.

Köpek bakımı konusunda kararlı kimselerin ilk olarak kendini hazırlaması gereken problem tüy dökme problemidir. Köpek bakımı son derece detaylı bir iştir. Bir köpeğin sadece fiziksel olarak değil mental olarak da sağlıklı olması için dikkatli ve düzenli bir şekilde bakımlarının yapılası gerekmektedir.

Tüy dökümü, mevsim döngülerinde sıklıkla görülebilen bir durumdur. Tüy dökme problemi tamamen engellenemese de çeşitli yollara azaltılabilir. Mevsim etkilerinin yanı sıra çeşitli hastalıklardan dolayı da köpeklerde tüy dökümü gözlemlenebilir.

Tüy dökümü, köpek sahiplerinin korkulu rüyalarından birisidir. Evi her yerinde uzun tüyler görülebilir. Bu nokta da sakin ve akıllıca davranıp, çözüm odaklı düşünmek gerekir. Köpek dostlarımızın düzenli olarak, tüy bakım şampuanı kullanılarak yıkanması ve özel tüy taraklarıyla tüylerinin taranması gerekmektedir. Bu şekilde tüy dökme seviyesi en aza indirilebilir. Bunun yanı sıra belirli aralıklarla tüylerinin kesilmesi de hem tüy dökülmesini engelleyecek hem de derisinin hava almasını sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir: Köpeklerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?


Satın alma, sahiplen!

Bir köpek dostla ev arkadaşı olmak istediğimizde ilk olarak bakmamız gereken, onun tüyleri ve güzelliği değil ihtiyaçlarıdır. Sadece İstanbul’da bile barınaklarda yaşayan yüzbinlerce köpek dostumuz mevcut. Bunun yanı sıra sokak köpeklerinin sayısı bilinmemekte.

Bu kadar çok ihtiyaç sahibi köpek dostumuz varken, bazı türlerin, sadece daha iyi göründüğünden dolayı fahiş fiyatlara satın alınmasını PetSurfer ekibi olarak etik bulmuyoruz. Sokaklarda ve barınaklarda hayat mücadelesi veren yüzbinlerce sevimli minik dost için, satın alma, sahiplen!

PetSurfer ekibi olarak, bu yazımızda köpek sahiplenmeden önce bilinmesi gerekenler hakkında sizlere elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de PetSurfer ailesine katılarak, geniş ailemizin bir parçası olabilirsiniz. Daha fazlası için, takipte kalın!

Bu yazıda 4 yorum var

Bir cevap yazın