British Shorthair Cinsi ve Özellikleri

You are currently viewing British Shorthair Cinsi ve Özellikleri

British Shorthair; 19. Yüzyıl’da Harrison Weir tarafında bir kedi yarışmasına katılarak ünlü olmuş İngiliz kedisidir. Asil ve özel bu kedi türü yakışıklılığı ve zekâsı ile ön plana çıkıyor. Pek çok organizasyonda dereceler ve ödüller alan British Shorthair, 20. Yüzyıl’da İran Kedisi’nin ortaya çıkmasıyla eski popülerliğini kaybetti.

Eve ve çevreye mükemmel uyumu ile çok iyi arkadaşlık eden British Shorthair, oyun seven yapısı, sakin halleri ve sevimli tembelliğiyle evinizin neşe kaynağı olabilir. Uslu karakterinden dolayı harika bir ev kedisi olan British Shorthair, günlük hayatın yoğunluğundan dolayı ona vakit ayıramamanızı hiç umursamaz, dışarı çıkmamak ya da ilgi görmemek gibi durumlarda depresyona kolayca girmez dolayısıyla yoğun hayatı olan ve evinine döndüğünde yalnızlıktan sıkılanlar için mükemmel bir ev arkadaşı olabilir.


British Shorthair’in karakteristik özellikleri

Mükemmel bir ev kedisi olan British Shorthair oldukça uysaldır. Bu uysallığın yanında üst düzey zekâ ve oyun oynama sevgisiyle hem siz hem de kediniz son derece kaliteli zaman yaratılabilir. İlk bakışta biraz temel gibi görünebilir ancak konu oyun oynamak olunca onun üstüne tanınmaz. Fakat oyun oynama sevgisi diğer kedi türleri ile karıştırılmamalı çünkü British Shorthair diğer kedi türlerinin aksine sahibiyle oynar çevreyle veya eşyalarla değil.

Sağlam ve olgun karakteriyle son derece ağırbaşlı olan British Shorthair, özellikle sakin bir yaşam geçirenlerin ve ailelerin evcil hayvan tercihinde üst sıradadır. Yoğun temponuzda ona vakit ayıramasanız bile yine de onun için büyük bir problem yaratmayacaktır. Çünkü British Shorthair evde yalnız kaldığında da yine sakin ve usludur.


British Shorthair’in yavruluk dönemi

Dişi British Shorthair, yavrularına karşı son derece şefkatli, sevecen ve dikkatlidir. Yavrularıyla oyun oynamayı seven British Shorthair, mükemmel bir annedir. British Shorthair’ler doğduklarında dünyaya tombul ve sevimli olarak gelirler.

Eğitime son derece açık olan yavru British Shorthair’ler annelerinden ayrıldıklarından sonra, sahiplerine bağlanır ve onlara derin bir bağlılık hissederler. Olgunlaşma dönemi diğer türlere nazaran uzun süren British Shorthair’in olgunlaşması ve vücudunun tam olarak oturması 5 yaşını bulabilir.

Olgunlaşmasının uzun sürmesiyle birlikte diğer türlere göre de uzun bir ömür geçiren British Shorthair, ortalama olarak 20 sene yaşar. Yavruyken sizinle dost olan kediniz, 20 sene boyunca en iyi arkadaşınız olabilir.


British Shorthair bakımında dikkat edilmesi gerekenler

British Shorthair’in kısa ve tek katmandan oluşan tüyleri vardır. Bu nedenle tüylerini haftada bir ya da 2 kez tarayarak tüy dökümünü en aza indirebilir ve hatta engelleyebilirsiniz. Sık ve kısa tüyleri dokunulduğunda kadifeye dokunmuşçasına his verir. Sık ve kısa tüylerinin avantajı olarak tüyleri düğümlenmez.

Belirli düzeyde oyun oynayarak hayvan dostunuza egzersiz yaptırırsanız formunu korumasını sağlarsınız. Eğer bu oyunlar hayvan dostunuzun da katılım sağlayacağı interaktif oyunlar olursa, onun gelişimi içinde son derece faydalı olur. Harika ve sakin bir arkadaş olduğu için bakımı son derece kolaydır. Evde bütün gün uyuması ve miskin tavırlarla dolaşması muhtemel olan British Shorthair, en kolay bakımı olan kedi türlerinde birisidir.

Beslenmesi konusunda mamalarını düzenli vermeniz ve evinizin bir köşesinde her zaman su bulundurmanız yeterlidir.

İlginizi çekebilir: Evcil Hayvan Bakıcısı Olmak İçin Ne yapılabilir?


British Shorthair türü kediler nasıl sahiplenilir?

British Shorthair; asil duruşu, yakışıklı görünüşü ve müthiş zekaysıyla popüler olduğu için ne yazık ki sahiplendirmek yerine fahiş fiyatlara satılıyorlar. Biz petsurfer.com olarak #satınalmasahiplen kampanyasına tam destek veriyoruz ve British Shorthair türü bir kediyi satın almak yerine eve, ilgiye ve arkadaşlığa ihtiyacı olan bir kediyi sahiplenmenizi öneriyoruz. Emin olun minik dostunuz hem sizin sevgi ihtiyacınızı giderecek hem de size arkadaş olacaktır.

“Sana katılıyorum ama British Shorthair türü kedileri sevmek ve bakmak istiyorum” diyorsanız eğer petsurfer.com üzerinden host hizmeti vererek geçici olarak British Shorthair türü bir kedi bakabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz.

British Shorthair türü kadar güzel, sevimli ve asil diğer kedi türlerini öğrenmek istiyorsanız, Scottish Fold Kedi Cinsi ve Özellikleri ile ilgili içeriğimizi inceleyebilirsiniz. Sevgiler. 🙂


British Shorthair’in genel özellikleri

Yuvarlak ve güçlü kemik yapısına sahip British Shorthair diğer kedilere kıyasla kaslı bir kedidir. Yaşam süresi ortalama 20 yıldır. Çok dayanıklı bir vücuda sahip olan British Shorthair, çok uzun olmamakla orta boya sahiptir.

Geniş ve yuvarlak kafa yapısının yanı sıra kulakların arkasında kalan bölge düzdür. Çok büyük sayılmayan kulakları oldukça geniştir ve yuvarlak bir yapıdadır. Gözleri ise oldukça büyük olup, nadiren görülen yeşil ve mavi gözlerle birlikte genellikle bakır veya kehribar rengindedir.

Erkek British Shorthair türü kedilerde ortalama ağırlık 5 ile 10 kg arasındayken, dişi British Shorthair’ler için 3,5 ile 6,5 kg arasıdır.

İlginizi Çekebilir: Dünyanın En Sevilen 9 Kedi Cinsiyle Tanışın

Bu yazıda %d yorum var

Bir cevap yazın