İran Kedisi Türü ve Özellikleri

You are currently viewing İran Kedisi Türü ve Özellikleri

Bir diğer adı Fars kedisi olan İran kedisi; dünyadaki en eski kedi türlerinde biridir. Adını aldığı İran coğrafyasında 17. Yüzyılın başlarında ortaya çıkan İran kedisi, insan eli değmemiş, tamamen doğal olarak ortaya çıkmıştır. Ortaya çıktığı günden itibaren dünya çapında büyük ilgi gören İran kedisi, ortaya çıktığı dönemde dünyaya da yayılmaya başladı. Hemen hemen her renkte olan İran kedisi olabileceği gibi farklı renkler için de melezleştirilebilir. İran kedisi basık burnu ve içine göçük göz yuvaları sebebiyle gözlerinde oluşan sıvı içeri değil dışarıya doğru akar. Gözlerindeki akıntı sürekli olarak devam ettiğinden düzgün ve düzenli temizlenmediği zaman göz çevresinde lekelenmeler ortaya çıkabilir.

Hassas yapısından dolayı evden çıkamayan İran kedisi, karakteristik olarak da tamamen ev kedisidir. İran kedilerinin ortalama 10-15 sene yaşam süreleri vardır. Ergenlik dönemine diğer kedi türlerine nazaran daha geç giren İran Kedileri, 12-18 aylık olana kadar kızgınlık dönemi göstermeyebilir. Çiftleştirilmeleri için en doğru yaş, 18 aylık ve sonrasıdır.


İran Kedisi türünün karakteristik özellikleri

İran kedisi üst düzey zekası, hızlı öğrenen, dost canlısı ve sahibine bağlı ve oldukça sakin bir kedi türüdür. Bakımı çok zor olsa da güzelliği onu vazgeçilmez kılar. Sevdiği ve onu seven kişilerin kucağında saatlerce oturabilir, buradan da ne kadar uysal olduğunu anlayabiliriz. Kendini sevdirmeye her ne kadar can atsa da, oldukça nazlıdır da. Onunla ilgilenmediğiniz zamanlarda da yine ilgiyi üstüne çekecek hareketler yapacaktır.

İran kedisi insanlarla olan iyi ilişkisinin yanında diğer hayvanlarla da oldukça iyi ilişkiye sahiptir. Her ne kadar oyun oynamayı ve hareket etmeyi sevse de çabuk sıkılan yapısı yüzünden, bir anda olduğu yerde uyumaya başlayabilir. Yaşlandığında ise her ne kadar oyun oynamayı sevse de biraz tembelleşebilir. Fakat yine de güzelliği onu vazgeçilmez kılıyor.

İlginizi çekebilir: Scottish Fold Kedi Cinsi ve Özellikleri


İran Kedisi türünün bakımı

İran kedisi’nin tüyleri güzel olduğu kadar bakımı da zordur, profesyonel bir bakıma ve beslenmeye ihtiyacı vardır. Bu da oldukça maliyetli bir duruma yol açıyor. Maliyetli olmasının yanı sıra sık sık yoğun bir şekilde tüy dökmesi de titiz insanlar için epey probleme yol açabilir. Bu nedenle tüm bunlar göz önünde bulundurulup ona göre sahiplenilmelidir.

Her gün tüylerinin fırçalanarak taranması gerekir. Fırçalamayı yumuşakça kedi fırçalama tarağı ile yapmak gerekir. Tüyleri iki tabaklı olduğundan topaklandığı zaman derisinin hava almasına engel olur. Uzun tüylere sahip olmasından dolayı fırçalarken oluşabilecek topaklara dikkat etmek gerekir. Fırçalanmanın yanı sıra yıkama işlemi genelde kuru şampuan ya da köpük şampuan kullanılarak yapılmalıdır. Bakım işlemleri için pet kuaförlerinden yardım alabilirsiniz ancak bakımlar günlük olacağı için hem maddi açıdan hem de zaman açısından oldukça pahalı olabilir.


İran Kedisi türünün çevre ile ilişkisi

İran Kedisi türünün çevre ile ilişkisi oldukça durağandır. Oldukça tembel ve nazlı olan İran kedisi türü insanlara kendisini sevdirmek için nazlı tavırlar sergiler ve kendini sevdirir. Ancak bu sevilme veya oyun sırasında oynanan ya da sevilen genellikle o olmaz, siz olursunuz.

Diğer hayvanlarla ilişkisi ise eğer onlar da sakinse oldukça normal seviyelerde olabilir. Ancak evinizde beslediğiniz diğer hayvan dostlarınız gün içinde enerjik tavırlar sergiliyorsa ve İran Kedisi dostunuzla oynamaya çalışıyorsa, o zaman işler biraz kızışabilir çünkü İran Kedisi türü kendi istemedikçe ne sevilebilir ne de oyun oynanabilir.

İran kedisi türü, bütün ilginin üzerinde olmasını istediği için, evde çocuk veya diğer evcil hayvanlara gösterilen ilgi İran kedisinin huysuzlaşmasına yol açar.

Eğer evinizde İran kedisinin yanında birde köpek arkadaş edinmek istiyorsanız bu içeriği kesinlikle incelemelisiniz: Kedi ve Köpek Birbirine Nasıl Alıştırılır?


İran Kedisi türünde sık görülen hastalıklar

Güzel olduğu kadar bakımı da oldukça zor olan İran kedisi türü, maalesef birçok sağlık sorununu yaşayabiliyor. Bu hastalıkları birlikte inceleyelim;

Göz Sorunları

İçine göçük göz yuvalarına sahip olan İran kedisi, gözyaşı kanallarının genişlemesiyle, gözyaşlarının göz içinde birikmesi sonucu göz etrafında mantar ve bakteri enfeksiyonları oluşabilir.

Kalp Sorunları

Hareketsiz ve tembel yapısından ötürü, kilo almaya oldukça açık olan İran kedisi türü, yetersiz ve doğru nefes alamadığı zamanlarda kaçınılmaz bir şekilde Kalp hastası olabiliyor. Dünya’da İran kedileri arasında her 100 İran kedisinden 10’u kalp hastasıdır. Bu kalp hastalığı zamansız ve ani kayıplara yol açmaktadır. Erkek İran kedileri kalp hastası olmaya dişi İran kedilerine nazaran daha elverişlidir.

Solunum Sorunları

Basık burun yapısına sahip olan İran kedisi türü, solunum rahatsızlıklarına oldukça yatkındır. Burun yapılarından dolayı, havadaki nem, sıcaklık, soğukluk, kuru hava gibi durumlara hassas burunları dayanamaz. Bu hassas burundan dolayı ortaya çıkan solunum sorunları, İran kedilerinin hareketsiz olmasının sebebidir. Rahat nefes alamayan İran kedisi, hareket ederek yorulan vücudu için yeterince oksijen alamaz.


İran Kedisi nasıl sahiplenir?

İran kedisi türü uzun tüyleri ve muhteşem güzelliğiyle oldukça popüler bir kedi türüdür. Bundan dolayı sahiplendirilmek yerine fahiş fiyatlara satılmaktadırlar. Biz petsurfer.com olarak #satınalmasahiplen kampanyasına tam destek veriyor ve İran Kedisi türü satın almanız yerine bir yuvaya ve aileye ihtiyacı olan bir kediyi sahiplenmenizi öneriyoruz. Emin olun minik dostunuz hem sevgi ihtiyacınızı giderecek hem de size arkadaşlık edecektir.

“Sana katılıyorum ama İran Kedisi türü kedileri sevmek ve bakma istiyorum” diyorsanız eğer petsurfer.com üzerinden host hizmeti vererek geçici olarak İran Kedisi türü bir kedi bakabilir ve ek gelir elde edebilirsiniz. 

İran kedisi kadar sevimli ve popüler diğer kedi türlerini tanımak istiyorsanız eğer Dünyanın En Sevilen 9 Kedi Cinsiyle Tanışın başlıklı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bu yazıda 2 yorum var

  1. JeraldJip

    Брат замминистра инфраструктуры Украины Мустафы Найема — Маси Найем подорвался, вероятнее всего, на украинской мине.
    Об этом он сам рассказал в первом после ранения интервью, передает Telegram-канал «Политика Страны».
    [url=https://publichome-1.org/catalog/tehnologicheskiy_institut]Проститутки метро Технологический институт [/url]

Bir cevap yazın