Günlük hayatta çokça karşımıza çıkan, insanların genellikle çekindiği ve pek sevimli bulmadığı kargalar, çok yaygın olmamakla beraber evcil hayvan olarak karşımıza çıkmakta. Peki, doğal yaşam şartlarında pek de dost canlısı olmayan bu canlılar, evcil hayvan olduklarında nasıl olur, gelin birlikte inceleyelim!

 

Kargalar, sahip oldukları ses ve diğer kuş türleriyle kıyaslandığında oldukça iri sayılan siyah gövdeleriyle her zaman göz alıcı bir tür olmuştur. Popüler kültürde, mitolojide, sanatta ve tarihte her zaman kendine yer bulan Kargalar, pek çok farklı kültürde önemli sanat figürleri ve mitolojik öğeler olarak öne çıkmıştır.

 

Genellikle ürkütücü olduğu düşünülen Karga türünün, leş yediği düşüncesi hakimdir ancak bu kesinlikle asılsız bir iddiadır. Hemen hemen her türlü besin ile beslenen kargalar asla leş yemezler. Siyah parlak tüyleri ve pek çok kişi tarafından hoş bulunmayan sesi ile birlikte kıvrak zekasıyla, kargalar, dünyanın en özel canlıları arasındalardır.

 

Kendilerine has bir karaktere sahip olan kargalar, oldukça yufka yürekli canlılardır.Üstün zekasından mıdır yoksa sahip olduğu küçük vücuda büyük gelen kalbinden midir bilinmez ancak, tek başına uçan yavru bir karga gören karga sürüleri, bu yavruyu sahiplenerek kendi sürülerine dahil ederler. Genellikle sürü halinde dolaşan kargalar, kendi bölgelerine sahiptir. Belirli bir bölgede yaşam sürerler ve tek eşli bir aile yapıları vardır.

 

Kargalar üstün zekâ ve hafıza yetisinin yardımıyla tıpkı papağanlar gibi bazı kelimeleri anlamlarıyla öğrenebilir ve konuşabilirler. Hatta bazı papağan türlerine nazaran daha fazla kelime öğrenme ve konuşabilme kapasitesine sahip olan kargalar, bu sayede sahibiyle keyifli vakit geçirebilirler.

 

Genel kanı üzerine kavgacı ve huysuz canlılar olarak tanımlanan kargalar, evcilleştirildiği takdirde dost canlısı ve sevecen harika evcil hayvanlar olacaklardır. Oldukça kıskanç bir karaktere sahip olan kargalar, bu kıskançlıktan ötürü diğer hayvanlarla pek de iyi anlaşamazlar. Bu nedenle eğer başka bir evcil hayvana sahipseniz, karga besleme kararınızı bir daha gözden geçirmenizde oldukça fayda var.