Kediler, binlerce yıldır insanların evlerinde yer alan muhteşem canlılardır. Evde, sokakta, her köşe başında karşınıza çıkabilecek bu sevimli canlıların pek çok kültürde oldukça özel bir yeri vardır. Kendi içlerinde pek çok farklı cinse bölünen kediler, dünyada en büyük familyalardan bir tanesinin üyesidir. Kimi zaman zekasıyla, kimi zaman oyunculuğuyla, kimi zaman sevimliliği ile öne çıkan bu özel canlıların, onlar böylesine özelken sıradan beslenmesi asla kabul edilemez.

 

Kediler, tıpkı kendi vücut ve psikolojik yapılarında olduğu gibi yine hassas bir mide yapısına sahiptir. Minik mideleri, yedikleri şeylere göre çeşitli rahatsızlıklara kolaylıkla yakalanabilmektedir. Her ne kadar iyi niyetle de olsa toplumumuzdaki “kedilere verelim, onlar yer.” mantığı genellikle olumsuzluklarla sonuçlanmaktadır.

 

Hayvanlar arasında obeziteye en yatkın canlılar arasında listeye ilk sıralardan giriş yapan kediler için onlara verilecek yiyecekler ve mamalar dikkatle seçilmelidir. Sadece obeziteyle sınırlı olmayan bu hastalıklar, hayati problemlere de yol açabilmektedir. Bu sebepten ötürü gerek evinizde gerek sokağınızda beslediğiniz kedi için dikkatli olmalı ve onlar için en sağlıklı olanı seçmelisiniz.  Ancak kedi maması seçerken dikkat edilmesi gereken bazı konular vardır. Gelin kedi maması seçerken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte bir göz atalım!