Evcil hayvanlar, sahipleri için tam manasıyla kendi çocukları konumundadırlar. Onların yaşadıkları herhangi bir problemde, sahiplerinin kendi çocuklarıymış gibi telaşlanmaları onlara karşı duydukları derin sevginin belirtisidir.

 

Günümüzde pek çok kişi evcil hayvan sahiplenmektedir. Bu durum insanların bireyselleşen dünyada sığınak olarak hayvan dostlarını seçmelerinin sonucunda ortaya çıkmıştır. Günümüzün monotonlaşan hayatlarında, robotlaşan insanlardan kaçınarak sosyalleşmenin tek yolu evcil hayvan dostlarımızdan geçmektedir.

 

Kediler ve köpekler günümüzde en çok sahiplenilen evcil hayvanlar arasında başı çekmektedirler. Bunun sebebi bu canlıların ev yaşamına uygun ve evcil olmalarıdır. Tarih boyunca yine bu ikilinin insanların en yakın dostları olarak evlerinde ve hayatlarında yer aldıkları sık sık görülmektedir.

 

Kediler, köpeklere kıyasla çok daha narin canlılardır. Minik bedenleri büyükçe kalpleriyle hemen her yerde öne çıkan bu canlılar öylesine güzel ve özeldir ki; tarihte onlara tanrı sıfatını atfeden toplumlar dahi mevcuttur.

 

Kediler, ne yazık ki hastalıklara kolay yakalanabilen canlılardır. Vücut dirençleri de ruhları kadar naif olan kediler, ömürleri boyunca birçok hastalıkla karşı karşıya gelebilmektedirler.

 

Evcil hayvan sahipleri genellikle hayvan dostlarının kustuklarına şahit olmuşlardır. Kedi sahipleri diğer hayvan sahiplerine nazaran bu duruma daha sık tanık olmuşlardır. Sıklıkla görülen bu durumun tehlikesine, nedenlerine ve çözümleri nelerdir? Gelin, kediler neden kusar birlikte bir göz atalım!

 

İlginizi çekebilir: Muhteşem Hayvanlar Serisi 1: Kediler