Kediler ve köpekler, pirelere karşı son derece hassas ve açık canlılardır. Bunun sebebi, sahip oldukları yek pare bir elbise gibi onları süsleyip onlara muhteşemlik katan uzun göz alıcı tüyleridir.

 

Pirelenmek sanılanın aksine banyo yapıp, düzenli olarak temizlenerek atlatılacak bir durum değildir. Evcil hayvan dostunuzu her ne kadar düzenli temizlense de bu duruma yakalanabilmektedir. Özellikle yaz aylarında bu duruma karşı oldukça savunmasız hale geldikleri de rahatlıkla söylenebilir.

 

Köpekler, yapıları itibariyle sürekli olarak hareket eden canlılardır. Mutlu olmaları da ancak bu yükümlülüğü gerçekleştirdikleri takdirde mümkündür. Köpek dostlarımızın, sağlıklı olmak için gün içerisinde belirli bir oranda enerjilerini harcamaları ve yorulmaları gerekmektedir. Aksi takdirde köpek dostlarımızda keyifsizlik ve isteksizlik gözlemlenebilir. Bunun nedeni ise gün içerisinde yeterince enerji sarf etmeyip, yeterince yorulmadıklarında uyuyamamaları ve uyku düzenlerinin bozulmasıdır.

 

Bundan dolayı köpekler sürekli olarak yürüyüşlere çıkmalı ve oyunlar oynamalıdır. Aksi takdirde bozulan keyifleri hem zihinsel hem de fiziksel olarak pek çok rahatsızlığa yol açabilmektedir.

 

Özellikler yaz aylarında sürekli hareket etmesi gereken köpeklerde pirelenme görülebilir. Pire tasması kullanılmayan durumlarda pirelenme oranı da oldukça artmaktadır. Kaçınılmaz olarak karşımıza çıkan durum, pire tasması kullanılarak önlenebilir ve köpeğimizin yaşam kalitesi de mutluluğu da hiç bozulmayıp aksine artar.

 

Gelin birlikte pire tasması hakkında daha fazla bilgiye göz atalım!

 

İlginizi çekebilir: Köpeğimizin Tasmasını Çekiştirmesini Nasıl Durdururuz?