Köpekler Neden Sahipleriyle Uyumak İster?

You are currently viewing Köpekler Neden Sahipleriyle Uyumak İster?

Köpeklerin sahiplerinin yataklarına yatıp, onlarla birlikte uyuma isteği herkes tarafında bilinir. Bunun sebebi ise tamamen köpeklerin psikolojisidir. Evcil hayvan sahipleri, genellikle evcil hayvanları kendi çocukları olarak görürler. Köpekler ise sahiplerini annesi olarak tanırlar.

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de anne figürü çocuklar için hayatın temel ihtiyacıdır. Tıpkı insanlar gibi köpeklerde de yavruluk döneminde, beslenme, bakım ve temizlik kendi başına karşılanamaz. Bu ihtiyaçlar anne tarafından karşılanmaktadır.

İnsanlarda bu ihtiyaçların karşılanması belirli bir büyüme ve gelişme sonrasında son bulsa da köpekler için aynı kalır. Bu nedendendir ki en yaşlı köpekler bile ufak bir çocuk gibi davranır. Sahipleriyle uyuma isteklerinin temelinde de bu psikoloji vardır. Sahiplerini, onun temel ihtiyaçlarını karşıladığından dolayı, erkek bile olsa, onu anne olarak görürler.

Aynı davranış insanlarda da gözlemlenebilir. Küçük yaştaki çocuklar ve bebekler, annesiyle uyumak isterler ve yolunda gitmeyen bir durum yaşandığında sakinleşmek için annelerine sarılmak isterler. Tüm bu benzerliklerden dolayı, evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanlarını çocukları olarak görmesi oldukça doğaldır.

Köpekler insanların aksine içgüdüleri ile yaşamayı sürdürürler. Dolayısıyla insanlar gibi kendi kararlarını alıp uygulayamazlar. Onların aldığı ve uyguladığı kararlar çok daha basit olan, bir şeyi yakalamak, tutmak, gelip-gitmek gibi şeylerdir.

İlginizi Çekebilir: Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler


Köpeklerle uyumanın zararları

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de mutluluğa sebep olan, birlikte uyumak, onlar için bazı sorunlara yol açabilir. Bu sorunlar köpeğinizle birlikte uyudunuz yatağa başka bir köpek veya insan yaklaştığında, köpeğinizin agresifleşmesi olarak gözlemlenebilir.

Çevreden kaynaklanan sorunların yanı sıra köpek sahibi için de bazı zararlar görülebilir. Bu zararlar sağlık problemleri ve uyku problemleri olarak ikiye ayrılır.

Oluşabilecek sağlık sorunlarının sebebi, köpek vücudundaki milyonlarca görünmeyen mikroorganizma, bakteri ve mantardır. Her ne kadar düzenli olarak banyo yaptırılıp temizlense de yine de bu durum kalıcıdır.

Bunun yanı sıra köpek dostlarımız, uyku halindeyken sahibini istemeden tırmalayabilir ve çeşitli yaralara sebep olabilir. Bu durum, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için tehlikeli olabilir.

Köpeklerle uyumak, tüm bu sağlık problemlerinin yanı sıra çeşitli uyku problemlerine de yol açabilir. İnsan uykusu, dış etkenlere göre hasar görebilir. Uyurken dışarıdan gelebilecek, darbeler ve sesler, uyku kalitesini etkileyebilir. Uyku kalitesinin bozulması günlük hayatta pek çok problem yaratabileceği gibi uzun vadede psikolojik problemlere de önayak olabilir. Köpeği ile uyuyan pek çok kişide uykusuzluk hastalığı mevcuttur.

Köpeklerle uyumanın insana yaptığı etkilerin yanı sıra köpeklere de etkisi vardır. Uzmanlar tarafında yapılan araştırmalarca, sahipleriyle uyuyan köpekler, tek başına uyuyan köpeklere kıyasla, daha agresif, güvensiz, gergin ve depresif olabiliyor. Bunun yanı sıra, köpekler kendi bölgelerini idrarını yaparak işaretleyen canlılardır ve bu durum hiç şüphesiz ki evcil hayvan sahibi için bir kabustur.

PetSurfer ekibi olarak, bu yazımızda sizler için “köpekler neden sahipleriyle uyumak isterler” sorusunu elimizden geldiğince yanıtlamaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Siz de PetSurfer ailesine katılarak, geniş ailemizin bir parçası olabilirsiniz. Daha fazlası için, takipte kalın!

İlginizi Çekebilir: Köpeğiniz Size Ne Anlatıyor?


Köpeklerle uyumanın yararları

İnsanlar yapısı itibariyle sosyal varlıklardır, sürekli olarak iletişim kurmak insanlar için tıpkı beslenmek gibi bir temel ihtiyaçtır. Bu nedenle yalnız yaşayan insanları ev arkadaşı olarak bir köpek sahiplendiği sıkılıkla görülebilir. İnsanlar bu ihtiyaçlarını kendi ırkıyla karşılayabildiği gibi köpek dostlarıyla da karşılayabilirler.

Bundan dolayı köpeklerle derin bir bağ kuran insanlar, onlarla sadece evini ve yatağını değil hayatını paylaşırlar. İletişim kurmak insani bir ihtiyaç olduğu için, köpeklerle bağ kurmak da insana, iletişimden yani sevgiden kaynaklanan bir mutluluk hissi sağlar.

Tüm bu sebeplerden dolayıdır ki köpeklerle uyumak sahipleri için bağımlılık yaratabilir. Bu bağımlılık her ne kadar farklı şekillerde yorumlansa da, duygusal manada onlarla uyumak, müthiş bir olaydır.

İnsanlar açısından köpeklerle uyumak her ne kadar tartışılsa da, köpek davranış uzmanlarına göre köpeklerle uyumak yanlış ve zararlı bir olay değil tam aksine bir iltifattır. Çünkü köpekler sadece güven ve sevgi besledikleri insanlarla birlikte uyurlar.


Köpeğinizle uyumak sağlıklı mı?

Yatağınızı köpeğinizle paylaşmak hakkında pek çok farklı görüş mevcuttur. Bazı kesimler, bunun pek de sağlıklı olmadığını savunurken bazıları ise duygusal bir tatmin yaşayıp, güzel bir uykuya ve uyanmaya sebep olduğunu savunur.

Köpeği tarafından anne olarak görülen evcil hayvan sahipleri, onları kendi çocukları olarak gördüğünden, uyandıklarında mutlu olarak güne başlayacaklardır. Köpek dostlarımızın, sahiplerine olan bağı da bu şekilde artabilir. Derin bir sadakat ile sahiplerine bağlı olan köpekler, bu şekilde bu sadakati pekiştirebilir.

Yapılan araştırmalara göre, köpeklerle uyuyan bazı evcil hayvan sahipleri çeşitli alerjik hastalıklara yakalanabiliyor. Her ne kadar bu alerjinin sebebi köpekler de olsa köpek sahipleri yine onlarla uyumaya devam edebilmek için, alerji iğnesi ve alerjik ilaçlar kullanıyor.

Bir cevap yazın