Köpekler yapıları itibariyle sürekli hareket etmeyi seven canlılardır. Köpekler her ne kadar kendi içlerinde farklı türlere ayrılsalar da hepsinin ortak noktası, hareket etmeye duydukları bu sevgi ve sürekli olan neşeleridir.

 

Evcil hayvanlar, ev içerisinde kısıtlı hareket imkanı bulmaktadır. Hele ki apartman dairelerinde yaşayan evcil hayvanlar, bu durumdan oldukça etkilenmektedir. Hareketsiz kalan köpekler, huysuzlaşmaya başlarlar. Uzun süre hareketsiz kalma sonucunda çeşitli hastalıklara yakalanmaları da elzem hale gelmektedir.

 

Sağlıklı ve mutlu köpek, yorgun köpektir. Bu nedenle köpek dostlarınızı gün içerisinde çeşitli egzersiz ve oyunlarla yormalısınız. Bu durum onların daha keyifli ve daha sağlıklı olmasında büyük bir rol oynayacaktır.

 

Sürekli hareket etme isteği ile dolu olan ve bunu bir oyun olarak algılayıp, tüm hayatını buna entegre eden köpekler için, dört tarafı duvarlarla çevrili bir alan son derece olumsuz olacaktır. Özgürlüğüne böylesine düşkün canlılar olan köpekler için belki de nefes alma noktası olacak yürüyüşler; onların fiziksel ve mental sağlıkları için önemli bir iştir.

 

Köpek gezdirme işinin ne kadar önemli olduğunu kabaca bu şekilde açıklayabiliriz. Gelin daha detaylı bir şekilde köpekler neden gezmeye çıkmalı birlikte bir göz atalım!

 

İlginizi çekebilir: Köpek Gezdirme Nasıl Yapılmalı?