Köpeklerin sahiplerinin yataklarına yatıp, onlarla birlikte uyuma isteği herkes tarafında bilinir. Bunun sebebi ise tamamen köpeklerin psikolojisidir. Evcil hayvan sahipleri, genellikle evcil hayvanları kendi çocukları olarak görürler. Köpekler ise sahiplerini annesi olarak tanırlar.

 

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerde de anne figürü çocuklar için hayatın temel ihtiyacıdır. Tıpkı insanlar gibi köpeklerde de yavruluk döneminde, beslenme, bakım ve temizlik kendi başına karşılanamaz. Bu ihtiyaçlar anne tarafından karşılanmaktadır.

 

İnsanlarda bu ihtiyaçların karşılanması belirli bir büyüme ve gelişme sonrasında son bulsa da köpekler için aynı kalır. Bu nedendendir ki en yaşlı köpekler bile ufak bir çocuk gibi davranır. Sahipleriyle uyuma isteklerinin temelinde de bu psikoloji vardır. Sahiplerini, onun temel ihtiyaçlarını karşıladığından dolayı, erkek bile olsa, onu anne olarak görürler.

 

Aynı davranış insanlarda da gözlemlenebilir. Küçük yaştaki çocuklar ve bebekler, annesiyle uyumak isterler ve yolunda gitmeyen bir durum yaşandığında sakinleşmek için annelerine sarılmak isterler. Tüm bu benzerliklerden dolayı, evcil hayvan sahiplerinin, evcil hayvanlarını çocukları olarak görmesi oldukça doğaldır.

 

Köpekler insanların aksine içgüdüleri ile yaşamayı sürdürürler. Dolayısıyla insanlar gibi kendi kararlarını alıp uygulayamazlar. Onların aldığı ve uyguladığı kararlar çok daha basit olan, bir şeyi yakalamak, tutmak, gelip-gitmek gibi şeylerdir.

 

İlginizi Çekebilir: Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler