Köpekler, dost denildiğinde akla gelen ilk canlı türüdür. Tarihin her aşamasında insanın en yakın dostu olan köpekler, oldukça sadık, sevecen ve iyi kalpli canlılardır. Tüm bu nedenlerdendir ki hemen hemen herkes köpek sahibi olmak ister. Ancak köpek sahibi olmanın da çeşitli zorlukları vardır.

 

Köpekler türlerine göre farklı davranışlara ve ihtiyaçlara sahip canlılardır. Karakteristik yapısı belirlenirken yetiştirme tarzı kadar türün ortaya çıktığı coğrafyanın koşulları ve genetik geçmişi önemli rol oynamaktadır.

 

Köpek dostlarımız, en çok sevgiye ihtiyaç duyarlar. Onları en mutlu eden şey ne bir kap su ne de bir kap mamadır. Sadece ilgiye ve sevgiye ihtiyacı olan köpek dostlarımız bu ihtiyaçlarının karşılanmasından sonra fiziksel ihtiyaçlarını önemseyecektir.

 

Köpekler konusunda neredeyse herkesin az da olsa bilgisi vardır. Bu bilginin sebebi evde köpek bakmanın yanı sıra, sokaklarda dahi köpek dostlarımızı sahiplenmektendir. Her evin köpeği olduğu gibi her mahallenin hatta her sokağın köpeği veya köpekleri vardır.

 

İnsanların evcil hayvanlarla yaşamak istemesinin çeşitli nedenleri vardır. Kimi zaman insanlar yalnız yaşamaktan sıkıldığından evine, bir evcil hayvandan ziyade ev arkadaşı olarak bir köpek dost sahiplenebiliyor. Kimi zaman ise aileler, çocuklarına küçük yaşlardan itibaren hayvan sevgisini kazandırmak amacıyla aileyi bir köpek dostla genişletebiliyor ki bunun nedeni hayvan sevmeyenin insan sevemeyecek olmasıdır. Unutmayalım ki hayvan sevmek iyi kalpli insanların yapacağı bir iştir.

 

İlginizi Çekebilir: Köpek Irkların Nelerdir? Görseller ve Açıklamalar ile Anlatım