Köpekler insanlık tarihinin her evresinde, insanlara arkadaşlık etmiştir. Oldukça sevimli ve üst düzey zekaya sahip harika canlılardır. Binlerce yıldır insanın ve insanlığın en yakın dostu olan köpek ırkı, birlikte yaşadığımız bu süre boyunca bize sadece arkadaşlık etmeyip pek çok konuda da katkı sağlamıştır.

 

Köpekler insanlık tarihinde pek çok rol almıştır. Kimi zaman hayvan sürüsünü koruyan çoban, kimi zaman güvenliği sağlayan bekçi, kimi zaman avcı, kimi zaman ise evimize neşe kaynağı olarak yanımızdadır.

 

Köpek dostlarımızla geçirdiğimiz uzun yıllar boyunca, hep onların nasıl düşündüğünü ve nasıl hareket ettiğini algılamaya çalıştık. Binlerce yıldır, yanı başımızda olan bu sevimli dostların, bazen bizimle konuştuğuna, bize bir şeyler anlattığına, pek çok köpek sahibi yemin edebilir.

 

Köpekler, her ne kadar akıllı canlılar olsalar da bazı ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamazlar. Bu nokta da görev, onların en yakın dostları olan biz insanlara düşüyor. Onlarla en iyi şekilde vakit geçirmek için onlarla konuşmamız, anlaşmamız gerekiyor.

 

Elbette bu yazımızda sizlere, köpeklerle nasıl konuşacağınızı anlatmayacağız. Her ne kadar istesek de yapamayız çünkü bu teknik olarak imkansız. Köpeklerle iyi ve doğru iletişim kurmak için, onların vücut hareketlerini ve davranışlarını incelemek gerekmektedir.

 

Köpeklerin davranışlarını inceleyerek, onların içinde bulunduğu durumu ve ihtiyaçlarını anlayabilir, onlara karşı arkadaşlık görevimizi en iyi şekilde yerine getirebiliriz. Köpek dostlarımız içinde bulunduğu durumları pek çok şekilde bize anlatabilir. Anlamak için sadece bakmak değil, onlara kulak vermek gereklidir.

 

Zaman zaman farklı durumlarda benzer tepkiler de verebilen köpek dostlarımız, genellikle dertlerini anlatmakta pek de zorlanmazlar. Biz de sizlere bu yazımızda, köpeklerin davranışlarını analiz ederek, bu davranışlarla bize ne anlatmaya çalıştıklarını, elimizden geldiğince inceleyeceğiz. Gelin, birlikte bir göz atalım!