En çok tercih edilen kemirgen türü olan ginepig, kendi içerisinde pek çok türe sahip olan müthiş sevimliliğe sahip harika ev bir evcil hayvan türüdür. Ginepig türü genellikle hamster türü ile karıştırılmaktadır. Her ne kadar birbirlerine benzeseler de birbirinden farklı iki kemirgen türüdür.

 

İlk olarak Güney Amerika’da ortaya çıkan bu sevimli tür, oldukça köklü de bir geçmişe sahiptir. Öyle ki Peru’da yapılan arkeolojik kazılar sonucu 10 bin yıllık olduğu düşünülen bir ginepig iskeletine rastlanmıştır. Önceleri farklı amaçlar için beslenen ginepig türü, Amerika kıtasının keşfinden sonra İspanyollar tarafından Avrupa’ya getirilmiş ve evcil hayvan olarak oldukça ilgi görmüştür.

 

Genellikle gruplar halinde yaşayan ginepigler, ataerkil bir toplum yapısına sahiptir. Çok eşli bir aile yapısı olan ginepiglerde, yavru erkekler büyüdüğü zaman gruptan ayrılarak, kendi gruplarını kurarlar.

 

Karakteristik özelliklerinden dolayı, çekingen bir yapıya sahip olan ginepig türü, tüm gününü saklanıp yiyecek aramakla geçirir. Yiyecek aradığı bölge, çekingen yapısından ötürü, güvenli yuvalarından pek de uzakta değildir.