Güzelliğiyle Hayran Bırakacak Kuş Türleri

You are currently viewing Güzelliğiyle Hayran Bırakacak Kuş Türleri

Renkli tüyleriyle gözleri kamaştıran, evinizde görsel bir şölen oluşturan bu özel ve özel olduğu kadar da sevimli kuş dostlarımız, çıkardığı sesler ve ev içindeki uçuşlarıyla göz kamaştırıyor. Hemen hemen her renkte olabilen bu müthiş güzellikteki canlılar, harika ev arkadaşları olup, evinize neşe kaynağı olurlar.

Tarihin her anında hayatımızda olan kuşlar, hep kendisine popüler kültürde yer bulmuştur. Kimi zaman sarayda, kimi zaman bir korsanın omzunda gördüğümüz bu sevimli canlılar müthiş evcil hayvanlar olup, gereken eğitim verildiği durumlarda konuşma yetisine de sahip olabilir.

Dünya üzerinde 18 bin civarı kuş türü bulunmaktadır. Önceleri daha fazla olan bu sayı zamanla azalmaktadır. Bu nedenle koruma altına alınan pek çok kuş türü de mevcuttur. Bu harika kuş türlerinden birkaçını sizler için derledik, gelin birlikte göz atalım!


6. Muhabbet kuşu

Avustralya kökenli olan Muhabbet kuşları, günümüzde oldukça rağbet görmektedir. Pek çok farklı renkte olabilen tüyleriyle oldukça öne çıkmaktadır. Pek çok farklı türü olan Muhabbet kuşları, orta sayılabilecek büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir.

Diğer türlere göre oldukça kolay sayılabilen bakımı ile oldukça öne çıkan ve tercih edilen Muhabbet kuşları, ortalama olarak 5 ile 13 yıl arası bir ömre sahiptir. Yaşam koşullarına göre yaşam süreleri değişiklik gösterebilir.

Genellikle yalnız olmaktan hoşlanmayan ve diğer Muhabbet kuşları ile oldukça iyi ilişkiler kurabilen Muhabbet kuşları, yeterli ilgiyi sahibinden gördüğü takdirde arkadaş aramayacaktır. Bu minik ve sevimli dostlarımızı günde en az bir kez olacak şekilde kafesinden çıkarmalısınız. Bu şekilde ona daha fazla oyun oynama imkânı verebilirsiniz, çünkü Muhabbet kuşları cana yakın yapısından dolayı insanlarla vakit geçirmeye bayılırlar. Tüm bu sebeplerdendir ki Muhabbet kuşları, güzelliğiyle hayran bırakacak kuş türleri arasındadır.

İlginizi çekebilir: Muhabbet Kuşu İsimleri 


5. Macaw papağanı

Güney Amerika kökenli bu harika canlılar, müthiş güzellikte tüylere ve oldukça kıvrak bir zekâya sahiptir. Diğer kuş türlerine kıyasla oldukça uzun yaşayan Macaw papağanı, ev ortamında 30-40 yıl arasında yaşayabilirken, doğal ortamlarında 70 yıla kadar ömrünü uzatabilirler.

Çıplak gözle cinsiyetini anlamak neredeyse imkânsız olan Macaw papağanının cinsiyeti ancak tahmin edilebilir. Genellikle kafa yapısı büyük olan Macaw papağanlarının erkek olduğu düşünülürken, küçük kafa yapısına sahip olan Macaw papağanları içinse dişi olduğu tahmininde bulunulur.

Genellikle kasım aylarında yumurtlayan Macaw papağanı, her seferinde 2 ya da 4 yumurta vermektedir. Attığı çığlıklarla bir ün sahibi olan Macaw papağanının sesi 100 ya da 110 desibel arasında değişmektedir.

Kemirmeyi oldukça seven Macaw papağanlarına kemirebilecekleri kabuklu ya da sert yiyecekler verilmelidir. Bu şekilde sahibine veya çevresindekilere zarar vermesini engellemiş olursunuz. Bulundukları yere kolayca uyum sağlayabilen Macaw papağanları, 10-15 kelimeyi anlamı ile öğrenebilirler. Sadece burada ne kadar zeki olduklarını anlayabiliriz. Macaw papağanı kıvrak zekâsıyla ve güzelliğiyle hayran bırakacak kuş türleri arasındadır.


4. İspinoz

Harika bir ev kuşu olan İspinoz kuşları, oldukça küçük sayılabilecek minik vücut yapısıyla ötücü bir kuş türüdür. Genellikle tepe ve ense kısmındaki tüyler mavi ve gri olurken kuyruk kısmındaki tüyler ise yeşil renktedir.

Ortalama olarak 24 yıl yaşayabilen İspinozların yaşam süreleri yaşam koşullarına göre değişiklik göstermektedir. Kendi altında 3 farklı türe ayrılan İspinozlar; Kayın, dağ ve mavi İspinoz olmak üzere ayrılırlar. 16 cm boyutlarına ulaşabilen İspinozlar, 20 grama kadar ağırlığa ulaşabilirler.

Genellikle bahçelerde ve ormanlarda görülen İspinoz kuşlarının cinsiyeti tüylerinin rengine göre ayırt edilebilir. Erkek İspinoz kuşlarının tüyleri dişilere nazaran daha parlak durumdadır. Yuvalarını genellikle bahçe ve parklardaki ağaçların çatallaşan dallarının bulunduğu kısma yaparlar. Yuvayı tıpkı atasözünde geçtiği gibi dişi kuş yapar. Oldukça kolay olan bakımıyla birlikte güzelliğiyle hayran bırakacak kuş türleri arasında kendisine yer bulmuştur.


2.  Kanarya

15. yüzyılda İspanyol denizciler tarafından, adını aldığı Kanarya adalarında keşfedilmiştir. Müthiş estetik görüntüsünün yanı sıra muhteşem sesi ile birlikte Dünya üzerinde en çok bilinen kuş türlerinden birisidir.

Göl ve nehir çevresindeki ağaçlık ortamları kendine mesken eden Kanarya kuşları, genellikle kalabalık sürüler halinde yaşarlar ve yalnız kalmaktan hiç hoşlanmazlar. Oldukça aktif canlılar olan Kanarya kuşları, sürekli hareket eder ve evin içinde bile olsa oradan oraya uçuşup dururlar.

Çiftleşme dönemlerinde yaptıkları eş seçme ritüellerinde, sesleriyle dişilerini etkilemeye çalışan Kanaryalar, sık sık ve uzun uzun ötmektedir. Bu dönemin dışında da oldukça konuşkan bir tür olan Kanaryalar, gürültücü olmasına rağmen güzel sesinden ötürü pek de sorun yaratacak canlılar değildir.


7. Sultan papağanı

Türkiye’de oldukça yaygın olarak beslenilen Sultan papağanı, Avustralya kökenli olan oldukça kolay eğitilebilir. Oyun oynamaya bayılan Sultan papağanı, doğal yaşam ortamlarında oldukça uzun süre uçabilirler. Hareketleriyle bir şeyler anlatmayı da becerebilen bu zeki hayvan, 3 ay gibi kısa bir süre eğitim alarak konuşmayı öğrenebilir.

Dişi Sultan papağanlar tek ve ince bir ses çıkarabilirken, erkek Sultan papağanlar ise kornaya veya kapı ziline benzer sesler çıkarabilirler. Karakter yapısı itibariyle insanlara oldukça benzeyen Sultan papağanları, pek çok karakter ve kişiliğe sahip olabilirler.

3 ay gibi bir sürede konuşmayı öğrenebilen Sultan papağanı, bazı kelimelerin anlamlarını da öğrenebilir. Sadece duyduğu sesleri taklit etmekten ziyade zekice cümleler de kurabilen bu zeki canlıların, ortalama yaşam süreleri ise 15 yıl ile 22 yıl arası değişmektedir.

Beyaz, sarı veya gri renklerde olabilen Sultan papağanı, yanaklarında ve kulaklarında bulunan turuncu tüylerle diğer türlerin yanında kendilerini rahatlıkla öne çıkarabilirler. Oldukça meraklı bir yapıya sahip olmasıyla da kolaylıkla eğitilebilen Sultan papağanı, kesinlikle güzelliğiyle hayran bırakacak kuş türleri arasındadır.


3. Senegal papağanı

Adından anlaşılacağı üzere Senegal kökenli bir kuş türü olan Senegal papağanı, 23 cm boyutlarına ulaşabilirken, ağırlık olarak ise ortalama 120-170 gram arasındadır. Diğer papağanlar arasında onu özel kılan gri renkli kafa yapısıdır. Yavru Senegal papağanlarının baş kısmı siyahtır ancak zaman geçtikçe griye dönecektir. Senegal papağanlarının vücuduna oranla büyük sayılabilecek kafa ve gagaya sahiplerdir.

Yeşil renkteki müthiş tüyleri ile adeta göz kamaştıran Senegal papağanı; karın, göğüs ve sırt kısmında ise sarı tüylerle adeta süslenmiştir. Ortalama olarak 20-30 sene arası yaşayabilen Senegal papağanları, doğal yaşam alanlarındayken ise bu sayı 50 yılı bulabilmektedir.

Diğer türlerin yanında kendi türleriyle de pek de iyi anlaştığı söylenemeyen Senegal papağanı genellikle yalnız beslenmektedir. Normal şartlarda insanlara karşı korkak ve saldırgan bir tavır sergileyen Senegal papağanı, doğru eğitim ile insanlara karşı dost canlısı bir karaktere bürünebilir. Baş aşağı durmayı oldukça seven Senegal papağanları, evde besleyenler için salıncak alınmasını gerektiren bir durumdur.

Oldukça sessiz bir yapıysa sahip olan Senegal papağanları evde beslemek için müthiş canlılardır. Çok fazla ses çıkarmadığından apartman yaşamı için de oldukça elverişli bir kuş türüdür. Konuşma yeteneği oldukça düşük olsa bile taklit yeteneği ile dengelenebilir.  Çok fazla kelime öğrenememesine rağmen duyduğu bazı sesleri oldukça iyi taklit edebilir.


1. Sümbül Ara papağanı

1 metreye ulaşabilen boyu ile diğer papağan türleri arasındaki en büyük ve en iri vücut yapısına sahip olan Sümbül Ara, diğer listemizdeki diğer kuş türleri ile kıyaslandığında adeta dev olarak adlandırılabilir. Yaklaşık 1,5 kg’a varan ağırlığıyla en ağır papağan türlerinden birisidir. Anavatanı Brezilya olan bu müthiş canlılar, güzelliğiyle bizleri hayran bırakacak kuş türleri arasındadır.

Brezilya kökenli olduğundan dolayı, yöredeki nem ve yağış miktarına alışmıştır. Bu nedenle genellikle sulak ve nemli alanlarda beslenilmesi, onlar için doğal yaşam alanlarına benzer olduğundan, Sümbül Aralar için daha iyi yaşam koşulları anlamına gelmektedir.

Sümbül Aralar, genellikle seyrek ormanlar ve sulak bölgelerdeki palmiye ağaçlarından oluşan bölgeleri kendilerine mesken tutarlar. Müthiş tüylerinin yardımıyla hep ön plana çıkan Sümbül Ara, dev sayılabilecek vücudu ile saklanmaya ihtiyaç duymaz ve oldukça cesur bir karaktere sahiptir.

Genellikle kalabalık gruplar halinde yaşayan Sümbül Aralar, 6-12 çiftten oluşan gruplar halinde yaşarlar. Nesli tükenme tehlikesinde olan bu müthiş canlılar, koruma altındaki türlerden biridir. Papağanlar Arasında nadir görünen tek renkli olma özelliğinden dolayı pek çok kişinin gözlerini kamaştıran güzellikteki tüyleriyle, gören herkesi kendine hayran bırakacaktır.

PetSurfer ekibi olarak sizler için güzelliğiyle hayran bırakacak kuş türlerinden bazılarını sizler için derledik. Umarız faydalı olmuştur. Daha fazlası için PetSurfer’ı takipte kalın!

İlginizi çekebilir: Çocukluğunuza Götüren 12 Kuş Kökenli Çizgi Karakteri Hatırlayacak Mısınız?

Bu yazıda %d yorum var

Bir cevap yazın