Kediler, genellikle evde yaşamayı sevdiği ve evden çıkmaması gereken canlılar olarak düşünülmektedir. Ancak kediler de tıpkı köpekler ve insanlar gibi dışarı çıkmalı ve özgürlüğün tadına varmalıdırlar. Dışarısı her ne kadar kedi dostlarımız için tehlikeli gibi görünse de çeşitli önemler alınarak güvenli hale getirilebilir. Bu önemlerin başında elbette ki kedi tasması gelmektedir.

 

Kediler, türlerine göre farklılık gösteren davranışlara sahiptir. Kimi kedi türleri enerjik bir biçimde tüm gün evin içinde koşuşturabilir. Bazı kedi türleri ise oldukça tembel olarak adlandırılabilir. Bu tembel olarak adlandırılan kedilerden en öne çıkanı İran kedisidir. Tembel kedilerin başını çeken İran kedileri, tüm gün hiç hareket etmeden vakit geçirebilirler. Yapısı gereği bu durumu hiç garipsemezler ancak günün sonunda hareketsizlikten dolayı çeşitli rahatsızlıklar baş gösterebilir.

 

Kediler de tıpkı köpekler gibi gün içerisindeki sahip oldukları enerji miktarını tüketmelidir. Bu sayede uyku ve beslenme düzenleri oturur ve hem zihinsel hem de fiziksel olarak sağlıklı olabilirler. Bu nedenle kedi dostlarımızın da gün içerisinde sık sık hareket etmesi ve sahip oldukları enerji miktarını sağlıklı olmak adına harcaması gerekmektedir.

 

İlginizi çekebilir: Kedi Gezdirme Nedir? Uzmanından Tüyolar!