Kediler yapı ve görünüş itibariyle muhteşem canlılardır. Bu özelliklerinin yanı sıra oldukça asil karakterleri ile de son derece ilgi çekerler. Tüm bu muhteşemlikten olsa gerek ki bazı kültürlerde tanrı figürü olarak yer alırlar.

 

Onların kutsallığı bilinmez ama müthiş derecede zeki ve sevimli canlılar olduğu su götürmez bir gerçekliğe sahiptir. Kediler kendilerini ifade etmek amacıyla bazı davranışlarda bulunurlar. Zaman zaman kendilerini bu hareketlerle o kadar iyi ifade ederler ki bizimle aynı dili konuşsalar bu kadar iyi anlatamazlardı diyebiliriz.

 

Kimi zaman hastalandığını, kimi zaman üzüldüğünü, kimi zaman mutlu olup oyun oynamak istediklerini anlatmakta son derece ustadırlar. Üstlerine atılan nankörlük suçu tamamen bir yalandan ibarettir. Çünkü kediler sahiplerine son derece bağlılık duyup onlara karşı çeşitli sevgi gösterilerinde bulunurlar. Bu sevgi gösterilerini de çeşitli hareketlerle sergilerler.

 

İnsanlarla anlaşmak konusunda son derece başarılı olan kediler “bir konuşabilseler neler anlatacaklar” cümlesine ihtiyaç duyulmayan nadir hayvanlardır. Bunun sebebi sergilediği davranışlarla ihtiyaçlarını ve göstermek istediklerini son derece net bir şekilde anlatabilmeleridir.

 

Dünya üzerindeki canlıların hepsi ortak duygu durumlarına sahiptir. Bu duygular, canlıların temel duygularıdır. Korku, sevgi, kaygı, mutluluk ve hüzün gibi duyguları ve bu duyguların neden olduğu durumları aktarmaya iletişim denir. Yani kediniz eğer bu duyguları çeşitli hareket ve davranışlarla size anlatabiliyorsa sizinle iletişim kurmuş olur.

 

Kediler, kendilerini anlatmak da her ne kadar iyi olsalar da zaman zaman farklı durumları aynı davranışlarla ifade etmeye çalışabilirler. Gelin birlikte kedi davranışlarını ve bizlere neler anlatmaya çalıştıklarını birlikte inceleyelim.

 

İlginizi Çekebilir: Bunları Bilmeden Kedi Sahiplenmeyin