Sahip olduğu sevimlilik ve tatlı halleriyle çizgi filmlerde dahi yer alan hamster cinsi, sahip olduğu eşsiz karakter, muhteşem zeka, azimli kişilik bunlar gibi birbirinden ilginç özelliklerle görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır.

 

Tarih sahnesine ne zaman çıktıkları belli olmayan hamsterlar çok da uzak olmayan bir tarihte, 1930 yılında ansiklopedilerde kendilerine yer bulmuşlardır. 1930 Suriye’de bulunan bir anne ve 12 yavru hamster kayıtlara geçirilen ilk hamsterlardır. İlerleyen zamanda kardeşlerin çapraz olarak çiftleştirilmesiyle insan eliyle çoğalan hamsterlar günümüzdeki hamster cinslerinin ilk nesli olarak görülmektedir.

 

Hamster cinsi genellikle tarımın yaygın olarak yapıldığı alanlar olan bozkırlarda yaşamaktadır. Doğu Avrupa ve Batı Asya arasında kalan bölgeler hamster cinsleri için anayurt olarak adlandırılabilir. Toprak altında yaşayan hamsterlar, yuvalarını tıpkı biz insanların yaptığı gibi odalarla bölerek yaparlar. Zeminin yumuşak olması için yerleri otlarla kaplayan müthiş hamster zekası, aynı zamanda yiyeceklerini de kiler olarak kullandıkları odada tutmaktadırlar.

 

Hamster türü, günümüzde köpekler ve kedilerden sonra gelen, en çok beslenen evcil hayvanlardır. Sahip oldukları naif ki buna kimileri çekingen de diyebileceği yapıları onları bu denli sevimli yapan özelliklerin başını çekmektedir. Bu çekingenlikten dolayı iletişim kurulması son derece zor olan hamsterlar son derece sakin bir karaktere sahiptir. Diğer hayvanlarla ve insanlarla zaman içerisinde son derece iyi ilişkiler kurabilen hamster cinsi evinde ses ve hareket olmadan bir arkadaş isteyenler için tam olarak biçilmiş kaftan olarak adlandırılabilmektedir.

 

Bakımları her ne kadar detay barındırsa da zaman içerisinde ona alıştığınızda işten bile sayılmayacaktır. Sahip oldukları sakinlik ve sevimlilik sizi motive edecek ve kendinizi onlarla ilgilenmekten alıkoyamayacaksınız.

 

İlginizi çekebilir: Hamsterlar Hakkında Bilinmeyenler ve Bakım Tavsiyeleri