Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? Uzmanından Tavsiyeler!

You are currently viewing Yavru Kedi Bakımı Nasıl Yapılır? Uzmanından Tavsiyeler!

Kediler, son derece narin canlılar olup son derece detaylı bir bakıma ihtiyaç duymaktadırlar. Kedi bakımı sadece beslenme ve barınma gibi ihtiyaçların karşılanmasıyla yapılmamaktadır. Onların düzenli olarak temizlenmesi ve düzenli olarak sevgi görmesi kedi bakımı detaylarının başını çekmektedir.

Kedileri bu denli özel kılan faktörlerin başında minik sevimli görünüşleri gelmektedir. Ancak bu onları bu denli muhteşem ve özel kılan tek faktör değildir. Sahip oldukları eşsiz karakteristik özelliklerinin de bu muhteşemlik ve özellikte büyük bir payı vardır.

Kediler büyükten küçüğe her haliyle insanlar için maskot konumdadır. Tarihin her sahnesinde bu özel konuma sahip olup asla insanların yanından bir adım geriye düşmemişlerdir. Günümüzde neredeyse her evde, her sokakta ve her mahallede yüzlerce ve hatta binlerce kişinin kendi çocuğuymuşçasına sahiplendikleri kediler, onların evlerinde sokakta olduklarında daha fazlasına ihtiyaç duymaktadırlar.

Kediler kendi içlerinde pek çok farklı türe bölünseler de genel davranışları ve muhteşemlikler hep aynı kalmaktadır. İhtiyaçları türden türe farklılık gösterse de genel hatlarıyla her zaman barınma, beslenme ve sevgi ihtiyaçları öne çıkmaktadır.

Yavru kedilerde bu durum, yetişkin kedilere nazaran çok daha fazla detay barındırmaktadır. Onların yetiştirilip çeşitli eğitimler verilerek büyütülmesi, bir anne babanın kendi çocuğu için yapacaklarından çok da farklı değildir.

Sokaklarda büyüyen yavru kediler, sahip oldukları kalıtsal özelliklerden dolayı açlık ve soğuğun üstesinden gelmektedir. Ancak bu durum bir evin içerisinde bir yol gösterici olmadan aşılması güç bir durumdur.

Yavru kedileri sahiplenmek ve onlara tıpkı kendi çocuğuymuş gibi davranmak pek çok hayvanseverin en büyük hayallerinden birisidir. Peki ama yavru kedi bakımı nasıl yapılır, detayları nelerdir, gelin birlikte bir göz atalım!

İlginizi çekebilir: Kedi Sahiplenme Nedir? Nasıl Yapılır?


Yavru kedilerde beslenme

Tüm canlılarda olduğu gibi minik sevimli kedi dostlarımız için de beslenme son derece hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle yavru kedi bakımı için de en çok dikkat edilmesi gereken noktalarda birisi de besleneme konusudur.

Yavru kedilerin sağlıklı bir şekilde gelişimlerini tamamlamaları ve sağlıklı bir ömür sürmeleri için en temel noktalardan birisi olan bu konu, tıpkı tüm canlılarda olduğu gibi onlar için de hayati bir durumdadır.

Kedi türleri arasında beslenme şekilleri ve miktarları değişiklik göstermektedir. Yavru kedi bakımı için uygun bir beslenme düzeni yoktur. Kimi yavru kedi sahipleri hazır kuru mamalarla beslerken kimileri ise evde kendi yaptıkları ev yapımı kedi maması ile beslemektedir.

İlginizi çekebilir: En Harika 5 Ev Yapımı Kedi Maması Tarifi!

Kedilerde beslenme düzeni oluşturulurken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi onların sahip olduğu hareketliliktir. Kedilerin sağlıklı bir vücuda ve psikolojiye sahip olabilmesi için gün içerisinde hareket etmeleri gerekmektedir. Bu durum onların sahip oldukları enerji miktarını bitirip rahat bir şekilde uyumalarına ve fit bir görünüme sahip olmalarına sebep olacaktır. Fit bir görünüm, sağlıklı bir vücudun göstergesidir. Bu nedenle doğru beslenme kadar, kedilerin hareket ederek besin düzeniyle eş olarak sağlıklarını güvence altına almaları gerekmektedir.

İlginizi çekebilir: Kedi Maması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

PetSurfer ekibi olarak bu yazımızsa yavru kedi bakımı hakkında elimizden geldiğince bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Yavru kedi bakımı hakkında daha fazla bilgi alabilmek için bizi takipte kalın!


Onlara alan yaratın

Yavru kedi bakımı denildiğinde ilk yapılması gereken şey bu sevimli minik dostlarımızın yeni evlerine alıştırılmasıdır. Bu nedenle onlara ev içerisinde çeşitli alanlar yaratmak gerekmektedir. Beslenme alanı, oyun alanı ve tuvalet alanı olarak en az 3 farklı alan sunmak hem yavru kedi sahiplerinin evdeki düzenini bozmayacak hem de minik dostlarımızın ev içerisinde bir düzene sahip olup hızlı bir şekilde adapte olmasına önayak olacaktır.

Ev içerisinde belirli bir alana sahip olmayan yavru kediler, ev içerisindeki düzene zarar verip sahiplerinin canını epey sıkabilirler. Bu gibi durumlara örnek olarak koltukların tırmalanması, perdelerin düşürülmesi ve halı üzerindeki tuvalet kalıntıları gibi durumlar verilebilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı, yavru kedi bakımı için atılması gereken ilk adım minik sevimli dostunuz için bu düzeni oluşturup onlara ait alanlar yaratmaktır. Bu düzene alışmalarını sağlamak adına tuvaleti geldiğini anladığınızda tuvalet alanına, acıktıklarını veya susadıklarını anladığınız zaman mama ve su kabını koyduğunuz alana, uykuları geldiğinde ise kedi yatağını koyduğunuz alana onları götürmelisiniz.


Yavru kedilerde tuvalet eğitimi

Yavru kedi bakımı için en temel eğitimlerin başında tuvalet eğitimi yer almaktadır. Tuvalet eğitimi sadece yalnızca yavru kedilerde değil, yetişkin kedilerde de mutlaka verilmesi gereken bir eğitimdir. Kediler de tıpkı insanlar gibi yavruluk dönemlerinde çok daha hızlı öğrenmektedirler ve yine insanlarda olduğu gibi alışkanlıklarında zor vazgeçmektedirler. Bu nedenle onlar verilecek tüm eğitimler gibi tuvalet eğitimi de henüz yavruluk döneminde verilmelidir.

Yavru kedi bakımı için en önemli konulardan birisi olan tuvalet eğitimine başlarken ilk olarak yapılması gereken, onlara ait bir tuvalet alanı belirlemektir. Tuvalet alanına alışan yavru kediler, tuvaletleri geldiğinde bu alanlara kendileri gidip, ev düzenini bozmayacaktır.

Tuvalet alanı belirlendikten sonra yapılması gereken kedinizin davranışlarını takip etmenizdir. Tuvalet ihtiyaçlarını sezdiğinizde onları belirlediğiniz tuvalet alanına götürmelisiniz. Genellikle tuvalet ihtiyacı olan kediler, bir anda göz önünde kaybolurlar. Bu durum genellikle tuvalet ihtiyacının habercisidir.

Öğrenme hızı kedi türleri arasında farklılık göstermektedir. Ancak kediler genellikle meraklı bir yapı sahip olduklarından dolayı öğrenim süreci pek de uzun sürmeyecektir. Tuvalet alanına götürdüğünüz kedilere ödül maması vererek onların bu sürece daha hızlı alışmasına yardımcı olabilirsiniz. Birkaç tekrarın ardından minik sevimli kedi dostunuz tuvalet eğitimini almış ve evdeki tuvalet bölgesini öğrenmiş olacaktır.

İlginizi çekebilir: Yavru Köpeklerde Tuvalet Eğitimi

Bir cevap yazın