Patival, bizlerin yani insanların can dostları olan hayvanlardan, kediler ve köpeklerin varlığının bizler için ne denli önemli olduğunun farkındalığını yaratmak amacıyla “Doğa, Çocuk ve Can Dostları” temasıyla 28 Eylül’de güzel İzmir’in en güzel yerlerinden Gündoğdu Meydanı’nda gerçekleşti. “PativalCan Dostlarımızla Buluşuyoruz”  festivali, 40 sivil toplum kuruluşu, Konak Belediyesi, yüzlerce hayvansever ve PetSurfer ekibimizin katılımları ile oldukça ses getirmiştir.

 

Türkiye’nin tek yerli mama markası olan Lider Pet Food tarafından, İzmir’in dört bir yanından hayvan dostlarımızın bir araya getirildiği, Şophengazi Deprem Bakım Evi ve Konak Belediyesi Veteriner İşleri’ndeki ihtiyaç sahibi can dostlarımız için 3 ton mama bağışı yapılmıştır.

 

Patival, içerisinde pek çok etkinlik ve mesaj barındıran bir festival olması ile hayvanlar ve doğa temalı festivallere örnek olarak, daha fazla ve daha nitelikli festivaller yapılmasına önayak olmuştur. Bu sayede öncü olup can dostlarımız olan hayvanları tema olarak alan pek çok festivale de örnektir.

 

40 sivil toplum kuruluşunun da katılımıyla gerçekleşen Patival, bu sivil toplum kuruluşların etkisiyle de oldukça ses getirmiştir. Patival, hayvan hakları ve sokak hayvanlarının yanı sıra doğa ile ilgili de mesajlar vermiştir.

 

Dünya sadece insanların değil üzerinde yaşayan her canlının ortak malıdır. Bir insanın değeri bir kedi veya köpeğinkiyle kıyaslanamayacağı gibi bir ağaç ile de kıyaslanamaz. Bir insanın yaşaması için doğal düzenin sağlanması gerekmektedir. Bu düzen ise insanlar ve hayvanlar kadar ağaçları da içinde barındırır. Son dönemlerde ülkemizde ve Dünya’da artan orman yangınları ile ilgili de mesajlar barındıran ve temasındaki “Doğa” kelimesi ile belirten Patival, her bakımdan mükemmel içeriğe sahip bir festivaldir.